101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pogrzeb biskupa Kazimierza Ryczana. Trwają przygotowania

Data publikacji: 14.09.2017 13:30
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bp Kazimierz Ryczan
Fot. Radio Kielce

Msza święta pogrzebowa biskupa Seniora Kazimierza Ryczana rozpocznie się we wtorek o godzinie 15.00 w kieleckiej katedrze. Będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Homilię wygłosi abp Józef Michalik, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaprzyjaźniony z biskupem Kazimierzem Ryczanem. Na uroczystościach spodziewane są oficjalne delegacje m.in. z kancelarii Prezydenta RP, a także delegacje: rządowa, samorządowe i związków zawodowych. Biskup senior był bowiem delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. ludzi pracy.

- Kuria diecezjalna w Kielcach przygotowuje się do uroczystości pogrzebowych, które będą także ogromnym wyzwaniem logistycznym - mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej. Katedra nie jest duża i nie pomieści wielu osób, dlatego podczas mszy w świątyni przewidziane są miejsca wyłącznie dla biskupów, księży, części sióstr zakonnych i delegacji oficjalnych. Wszystkie sztandary, których już zapowiedziało się wiele, będą poza katedrą. Pozostali wierni będą mogli gromadzić się wokół katedry, szczególnie na placu Jana Pawła II, gdzie będzie telebim. Tam też dotrą z komunią księża.

Pogrzeb biskupa nie różni się znacznie od liturgii pogrzebowej innych wiernych. - Różnicą jest pochówek w krypcie katedralnej. W podziemiach bazyliki spoczywa 6 biskupów. Pierwszym, pochowanym w 1818 roku był bp Wojciech Górski, a ostatnim, pochowanym w 1980 roku, bp Jan Jaroszewicz - dodaje ks. Mirosław Cisowski.

Biskup Kazimierz Ryczan spocznie obok swoich poprzedników. Odpowiednie miejsce we współpracy z konserwatorem zabytków przygotował jeszcze poprzedni proboszcz katedry, ks. prałat Stanisław Kowalski. Biskupi są chowani w stroju liturgicznym, tak jak sprawowali mszę św. Mają też swoje insygnia, jak mitra i krzyż biskupi.

Wierni będą mogli wejść do katedry i pomodlić się przy trumnie biskupa seniora w poniedziałek.
Tego dnia liturgii żałobnej o godzinie 17.00 będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ks. bp Jan Piotrowski. Potem rozpocznie się czuwanie, które potrwa do godziny 23.00. Także dziś w kieleckiej katedrze pojawiają się wierni, którzy przychodzą pomodlić się w intencji zmarłego biskupa.

Pani Teresa z Kielc nie będzie mogła uczestniczyć we mszy pogrzebowej i dlatego przyszła odmówić „zdrowaśkę” za biskupa seniora już dzisiaj. Podkreśla, że zawsze chętnie słuchała jego kazań i zapamięta go jako bardzo inteligentnego człowieka. Choć jego słowa czasem denerwowały, to według niej wskazywały drogę, jaką powinni iść katolicy.

Modlitwa w intencji zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana odbywa się codziennie w parafiach, podczas nabożeństw. Dodatkowo np. w Kazimierzy Wielkiej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w sobotę o godzinie 19.00 odbędzie się msza św. z nieszporami żałobnymi.

Z kolei w kieleckiej katedrze przez całą niedzielę wierni będą mogli wpisywać się do księgi kondolencyjnej. Będzie ona wystawiona w nawie Matki Bożej Łaskawej. We wszystkich parafiach na prośbę biskupa Jana Piotrowskiego wywieszony jest kir, a o godzinie 12.00, aż do wtorku będą biły dzwony.

Natomiast w parafii garnizonowej przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach w niedzielę po mszy o 17.00 planowane jest czuwanie modlitewne przeplatane wspomnieniami i filmami ukazującymi postać bp Ryczana. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions