101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Historyczna szansa czy blokada rewitalizacji? Radni o siedzibie WOT

Data publikacji: 14.09.2017 14:41
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Siedziba MPEC przy Mielczarskiego
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Kieleccy radni wyrazili zgodę na odkupienie przez miasto byłej siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ulicy Mielczarskiego oraz przyległego terenu należącego do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Niewykluczone, że miasto przekaże ją później w formie darowizny na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej.

MON zamierza utworzyć tam siedzibę dowództwa i sztabu brygady świętokrzyskiej Wojsk Obrony Terytorialnej.

Radna PO Agata Wojda stwierdziła, że przekazując budynek dla wojska, miasto rezygnuje tym samym z planów rewitalizacji tej części Kielc. Sugerowała także, aby poczekać z darowizną i poznać plany MON.

Radny niezależny Jan Gierada stwierdził, że minister Antoni Macierewicz na pewno nie ujawni szczegółowych planów. - Zrobią to co do nich należy, ale nie wyobrażam sobie, żeby zaszkodziło to mieszkańcom - powiedział. Dodał, że jeśli mimo kilku prób nie udało się sprzedać budynku, to należy go przekazać na potrzeby resortu obrony.

Tomasz Bogucki z Porozumienia Samorządowego dodał, że tam nie ma żadnych budynków mieszkalnych poza magazynami i jednym z budynków Społem. Przekazanie tego terenu MON jest pewną formą rewitalizacji terenu poprzemysłowego.

Projekt uchwały dotyczący odkupienia terenu RPZ poparło 17 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Natomiast odkupienie budynku od MPEC poparło 19 osób, 2 były przeciw i 3 wstrzymały się od głosu.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział po głosowaniu, że z decyzją nie można było czekać, dlatego dobrze, że radni podjęli taką decyzję. Inne miasta także będą składać w ministerstwie swoje propozycje. Dlatego działać trzeba szybko.

Ponadto jak zaznaczył prezydent, będzie się to wiązało z nowymi miejscami pracy oraz poprawą bezpieczeństwa. - W przypadku jakiejkolwiek katastrofy pomoc jest na miejscu. Dziś jest wielka szansa na zagospodarowanie tej przestrzeni, to historyczny moment, który należy wykorzystać - powiedział Wojciech Lubawski.

Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Kozak nie widzi zagrożenia, że przejęcie budynku wraz z terenem przyległym przez MON zaprzepaści plany rewitalizacje tego rejonu Kielc. Utworzenie tam jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej spowoduje, że ten teren w niedługim czasie zostanie zrewitalizowany. - Mieszkańcy też nie mają się czego obawiać, bo MON nie zlokalizuje tam np. strzelnicy. Czołgów też nie będzie - dodał Dariusz Kozak.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od trzech kat próbuje sprzedać nieruchomość, ale nie było na nią chętnych. Przedstawiciele MON dwukrotnie oglądali to miejsce i potwierdzili swoje zainteresowanie zarówno budynkiem, jak i placem należącym do RPZiUK.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions