101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielce Europejskim Miastem Sportu 2018!

Data publikacji: 15.09.2017 09:15
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa prezydenta Wojciecha Lubawskiego i europosła Bogdana Wenty. Na zdjęciu : Wojciech Lubawski, Bogdan Wenta, Danuta Papaj oraz uczestnicy konferencji
Kielce. 15.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Informację o przyznaniu miastu tytułu przekazali dziennikarzom prezydent Kielc Wojciech Lubawski i eurodeputowany Bogdan Wenta. To wyróżnienie może pomóc w pozyskaniu funduszy europejskich na inwestycje sportowe.

- Ta nagroda powoduje, że miasto przy składaniu wniosków o dofinansowanie projektów może liczyć na dodatkowe punkty podczas weryfikacji, a każdy z nich zwiększa szanse na pozyskanie  pieniędzy - podkreślił Bogdan Wenta.

Konferencja prasowa prezydenta Wojciecha Lubawskiego i europosła Bogdana Wenty. Na zdjęciu : Wojciech Lubawski, Bogdan WentaKielce. 15.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- My, kielczanie powinniśmy być dumni z tej nagrody, bo nikt w Polsce takiego tytułu na 2018 rok nie dostanie. W Europie jesteśmy już zauważeni. Jako Kielce dostaliśmy już dyplom i flagę europejską, a teraz tytuł miasta sportu - powiedział Wojciech Lubawski.
- W przyszłym roku planujemy budowę dwóch sal gimnastycznych przy liceach, a naszym priorytetem jest budowa hali i internatu dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego w piłce ręcznej. To wszystko będzie kosztować - dodał prezydent Kielc.

Wojciech Lubawski poinformował również, że na rogatkach miasta staną specjalne tablice informujące, że Kielce są Europejskim Miastem Sportu 2018. Witacze ma zaprojektować Instytut Dizajnu.

Nagroda zostanie uroczyście wręczona 6 grudnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Rywalami Kielc były m.in. portugalska Braga, holenderskie Arnhem czy włoskie San Remo.

Wyróżnienie Europejskie Miasto Sportu przyznawane jest przez pozarządową organizację European Capitals and Cities of Sport Federation z siedzibą w Brukseli. Sportowy potencjał miasta oceniany był w połowie sierpnia przez Międzynarodową Komisję Ewaluacyjną. Jej eksperci odwiedzili kilka obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Hugo Alonso, członek komisji przyznał, że Kielce prezentują się bardzo ciekawie. - Jak na razie jesteśmy zadowoleni. Widać, że Kielce wręcz oddychają sportem. Są tu drużyny młodzieżowe, kluby dla seniorów i profesjonalistów, a także dla niepełnosprawnych. Nieźle prezentuje się również polityka sportowa miasta. Podoba nam się, że sport nie stanowi tylko promocji zdrowego trybu życia, ale ma także funkcje integracyjne, kulturalne i edukacyjne. Dodatkowo Kielce mogą się poszczycić dużymi klubami w kilku dyscyplinach. Pod względem sportowym, naszym zdaniem Kielce są miastem kompletnym - mówił w sierpniu Hiszpan.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions