101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dokumenty z XIX wieku odnaleziono w Ostrowcu

Data publikacji: 15.09.2017 15:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ksiądz Adam Gucwa prezentuje dokument z 1867 roku
Denków. 15.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W zabytkowym kościele w Denkowie w Ostrowcu Świętokrzyskim odkryto kapsułę z dwoma dokumentami w środku pochodzącymi z drugiej połowy XIX wieku. Znajdowała się ona w wieżyczce kościoła, która z uwagi na kiepski stan techniczny musiała zostać wymieniona na nową.

Jak informuje proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika ksiądz Adam Gucwa, pierwszy list datowany jest na 1867 rok a drugi na 1888. Sporządził je organista parafii, Jakub Ochocki. W pismach zawarte są informacje dotyczące, m.in. pierwszego remontu, podczas którego położono posadzkę, poprawiono sklepienie czy odnowiono obrazy Świętej Barbary i Matki Bożej Różańcowej. Podane są imiona i nazwiska ówczesnych księży, włodarzy, majstrów i czeladników.

Ponadto w dokumencie z 1867 zawarte są informacje o epidemii cholery, na którą w Polsce umierało wielu ludzi, a także o wylaniu Wisły, gradzie, zniszczonych uprawach i w związku z tym wysokich cenach zboża.

Z kolei w drugim dokumencie z 1888 roku było już mniej informacji. Organista odnotował zakup organów do kościoła, opisał prace dotyczące pokrycia kościoła blachą i malowanie wnętrza kościoła.

Proboszcz z Denkowa postanowił kontynuować tradycję i w nowej sygnaturce uroczyście umieszczono kolejną kapsułę czasu, w której znalazły się m.in. wycinki z gazet, czarno-białe zdjęcia z analogowego aparatu i na pendrivie, a także kopie znalezionych dokumentów.

W prace nad rozczytaniem historycznego znaleziska zaangażowani są regionaliści i pasjonaci historii z Towarzystwa Przyjaciół Denkowa. Prezes stowarzyszenia, Leszek Pasek, mówi, że dla lokalnej społeczności i dla parafian kapsuła jest świadectwem bogatej historii Denkowa, które w XIX wieku jeszcze było miastem.

Mówi, że to przepiękne świadectwo denkowskiej tradycji i dowód trwałości parafian przy tym zabytkowym kościele. 

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Denkowa dodaje, że dla potomnych w kronikach parafialnych zamieszczono informacje że w kościelnej sygnaturce schowano aktualną kapsułę czasu, by w przyszłości łatwiej było zinterpretować te informacje.

W planach parafii jest utworzenie małego muzeum w którym można by pokazać eksponaty nawiązujące do historii parafii i świątyni powstałej w 1700 roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions