101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O literackim dziedzictwie mówiono w Opatowie

Data publikacji: 15.09.2017 21:10
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Opatowskie spotkanie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa
Opatów. 15.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wespazjan Kochowski, Witold Gombrowicz, Jarosław Iwaszkiewicz czy Paweł Jasienica to literaci, którzy ziemi opatowskiej poświęcili część swojej twórczości. Opisywali krajobrazy albo zabytki, o czym można było posłuchać podczas prelekcji „Literackie krajobrazy ziemi opatowskiej” zorganizowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Przewodnik Zbigniew Zybała, jeden z prelegentów wydarzenia mówi, że związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem są powszechnie znane, jednak niewielu wie o tym, że bardzo często bywał w Opatowie. Szczególnie zafascynowany był kolegiatą, którą kilkakrotnie opisywał.

Podczas prelekcji można było także dowiedzieć się, że w Opatowie przez kilka lat mieszkał Paweł Jasienica, chodził tu do szkoły im. Bartosza Głowackiego, ale gdy nie mieszkał przyjeżdżał często, np. w celu zakupienia samochodu.

Dziedzictwo, tradycja i kultura to jest to, czym powinniśmy żyć i powinniśmy to pielęgnować -  mówi Zbigniew Zybała.

Uczestnicy spotkania przyznają, że było ono interesujące, pozwoliło na pogłębienie ich wiedzy. Pan Henryk przyznał, że interesuje się historią, ale wielu rzeczy nie wiedział o lokalnym poecie Stanisławie Czerniku. Mówi także, że z zainteresowaniem wysłuchał prelekcji o Wespazjanie Kochowskim, który urodził się w okolicach Waśniowa.

Prelekcje połączone były z odczytywaniem opisów opatowskich krajobrazów oraz galerią zdjęć inspirowaną przedstawionymi fragmentami literackimi. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Opatowie oraz Powiatowe Centrum Kultury.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution