101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Florczyk: biskup Ryczan tworzył wspólnotę księży i wiernych

Data publikacji: 18.09.2017 09:50
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marian Florczyk biskup pomocniczy diecezji kieleckiej

Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- To był konkretny i bardzo pracowity człowiek, któremu szczególnie zależało na budowaniu wspólnoty księży i wiernych - tak o zmarłym w środę biskupie seniorze Kazimierzu Ryczanie mówił na antenie Radia Kielce ks. Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

 

Duchowny współpracował z byłym ordynariuszem ponad 20 lat.

- To on mianował mnie rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i był to dla mnie wielki zaszczyt. Jako wykładowcy KUL-u, zależało mu bardzo na jak najwyższym poziomie kształcenia na kieleckiej uczelni, tym bardziej, że wzrastała liczba powołań kapłańskich. Chciał, by kadra profesorska była jak najlepsza, zarówno intelektualnie jak i duchowo. Interesował się również stanem finansowym Seminarium. Dbał o to, by dokończyć budowę jego nowego skrzydła - wspominał biskup Florczyk.

Gość Radia Kielce powiedział, że jego współpraca z biskupem seniorem zacieśniła się zwłaszcza od 1998 roku, kiedy to otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji.

- Wtedy biskupem był także ksiądz Mieczysław Jaworski. Dzieliliśmy się doświadczeniami. W swojej pracy dążył do budowania jak najlepszych relacji księży, chodziło mu o to, by tą wspólnotę tworzyli księża z  biskupem i biskup z księżmi.  Dało się wyczuć taką mocną koncepcję ordynariusza diecezji kieleckiej - mówił.

Jak zaznaczył, bardzo szanował duchownych, chętnie wyjeżdżał z wizytami do poszczególnych parafii. - Bardzo dokładnie przygotowywał się do każdej homilii.

- Podziwiałem jego pracowitość, jego troskę o poziom gospodarczy parafii, chciał, abyśmy czuli się dumni z całej diecezji - dodał.

Gość Radia Kielce zaznaczył, że biskupa Ryczana charakteryzowała troska o sprawiedliwość społeczną.

- Jako człowiek, który przeżył wojnę, doskonale wiedział co to znaczy krzywda, dlatego dążył do pokoju i nie chciał, aby powtórzyła się taka tragedia - zaznaczył.

Gość Radia Kielce przypomniał jak wielką opieką biskup Kazimierz Ryczan otoczył diecezjalną Caritas.

- Bardzo mocno wspierał organizację, bardzo się cieszył z powstania Hospicjum przy ulicy Mieszka w Kielcach. Cenił wszystkie inicjatywy na rzecz potrzebujących - dodał.

Biskup Florczyk towarzyszył ordynariuszowi w czasie choroby. Jak mówił z wielką pokorą i odwagą znosił cierpienie, zdawał sobie sprawę ze swojej trudnej sytuacji. Duchowny poprosił słuchaczy o modlitwę w intencji zmarłego biskupa seniora Kazimierza Ryczana.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution