101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Koniec marzeń o Centralnym Porcie w Obicach?

Data publikacji: 18.09.2017 20:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Teren gdzie wg planów Kielc ma powstać lotnisko

Teren, gdzie wg planów Kielc ma powstać lotnisko
Obice. 13.04.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To już niemal przesądzone. Centralny Port Lotniczy najprawdopodobniej nie powstanie w Obicach. Informacyjna Agencja Radiowa twierdzi, że superlotnisko powstanie w Baranowie w okolicach Grodziska Mazowieckiego. Ambicją władz Kielc było to, żeby taki port został zlokalizowany w podkieleckich Obicach.

Według nieoficjalnych ustaleń, potwierdzonych jednak przez dwa wiarygodne źródła, to właśnie lokalizacja w Baranowie zyskała największe poparcie obozu rządzącego. Baranów to miejscowość, która leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa, która niedawno została zmodernizowana.

Jest to kolejna informacja, która wyklucza możliwość wybudowania Centralnego Portu Lotniczego w Obicach. W marcu tego roku podobne spekulacje pojawiały się na łamach "Pulsu Biznesu".  O świętokrzyskiej lokalizacji nie wspomniał również wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, który w marcu w Skarżysku Kamiennej ogłaszał kolejne etapy budowy trasy S7. Pytany wówczas o ewentualność powstania Centralnego Portu Lotniczego odpowiedział, że pod uwagę brane są dwa rozwiązania: rozbudowa lotniska w Modlinie oraz powstanie nowego, między Warszawą, a Łodzią.

Wojciech Lubawski prezydent Kielc stwierdził wówczas, że nie będzie komentował kolejnych doniesień medialnych na ten temat. Prezydent dodał, że niezależnie od decyzji rządu, ratusz nie rezygnuje z pomysłu budowy Portu Lotniczego w Obicach, niezależnie od tego w jakim wymiarze miałoby ono funkcjonować.

Pod budowę lotniska w Obicach wykupiono 630 hektarów, co stanowi 90% potrzebnych gruntów. Z budżetu miasta zainwestowano około 30 milionów złotych.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Według projektu lotnisko miałoby odprawiać docelowo od 50 do 60 milionów pasażerów rocznie. Wiadomo, że inwestycja nie zostanie wsparta funduszami unijnymi. Oficjalna decyzja w sprawie lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution