101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odtworzono buski strój ludowy

Data publikacji: 20.09.2017 13:55
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Buski kobiecy strój ludowy
20.09.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Buskie Samorządowe Centrum Kultury przy wsparciu Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni stworzyło pierwszy, odwołujący się do buskiej tradycji kobiecy strój ludowy. Nawiązuje on do charakterystycznych XIX-wiecznych ubiorów krakowiaków wschodnich spod Stopnicy.

Jak informuje Małgorzata Donoch z buskiego centrum kultury, prace nad odwzorowaniem stroju trwały ponad 20 lat. Pierwowzór został uszyty i wyhaftowany przez buską krawcową Jadwigę Kumur.  Oprócz typowych elementów kobiecego stroju ludowego jak: halka, zapaska, spódnica, koszula, surdut, buty, korale i chusta, znakiem wyróżniającym jest oryginalny haft.

- Wzór będzie również elementem promocyjnym naszego regionu, który będziemy wykorzystywali w różnych formach. Będzie to pewnego rodzaju symbol naszej miejscowości, podobnie jak słońce, której jest najbardziej znanym symbolem Buska-Zdroju - dodała.

Buski kobiecy strój ludowy20.09.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Małgorzata Imiołek z Parku Etnograficznego w Tokarni, wyjaśnia, że buski strój odróżnia przede wszystkim koszula, na której pojawiła się bogato wyszywana kryza.

Z kolei dyrektor Buskie Samorządowe Centrum Kultury Robert Dąbal przypomniał, że do tej pory Busko nie miało własnego stroju ludowego. Dodał, że jego powstanie możliwe było dzięki zaangażowaniu pracowników buskiego Centrum Kultury i etnografów, którzy próbując odtworzyć jego wygląd, korzystali ze starych zapisów, notatek i zdjęć.

Pierwsze repliki stroju mają trafić do Koła Gospodyń Wiejskich ze Zwierzyńca.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution