101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rząd przekaże miliony na ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie

Data publikacji: 21.09.2017 12:48
Autor: Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

30.09.2016 Sandomierz. Katedra.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwa projekty, dotyczące działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, wpisane do kontraktu terytorialnego województwa świętokrzyskiego, uzyskały ministerialne wsparcie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach unijnego dofinansowania przekaże prawie 23 miliony złotych na modernizację pawilonu archeologicznego w Wiślicy i dokończenie budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Jak informuje lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie, poseł Krzysztof Lipiec, Muzeum Narodowe w Kielcach, na modernizację obiektów w Wiślicy otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 13 milionów złotych, natomiast Muzeum Wsi Kieleckiej na dalsze prace w Mauzoleum w Michniowie ponad 10 milionów złotych.

- Są to znaczące środki finansowe, które z całą pewnością przyczynią się do wzmocnienia i ochrony dziedzictwa kulturowego w województwie świętokrzyskim – podkreślił parlamentarzysta.

W kolejce po ministerialne dofinansowanie czeka również parafia katedralna w Sandomierzu, która chce przeprowadzić kolejny etap prac konserwatorskich w bazylice katedralnej, a także Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim planujące zwiększyć dostępność Muzeum na Krzemionkach. Poseł Krzysztof Lipiec informuje, że decyzja w sprawie przyznania dofinansowania dla tych instytucji powinna być znana w najbliższych tygodniach.

Dodaje, że Bazylika Katedralna w Sandomierzu może otrzymać ponad 14 milionów złotych, natomiast Krzemionki Opatowskie mogą liczyć na prawie 8-milionowe wsparcie.

- Jestem przekonany, że już niebawem będziemy mogli razem szczycić się, że te ważne miejsca w naszym regionie zostały objęte kuratelą państwa – powiedział poseł Krzysztof Lipiec.  

Projekt Muzeum Narodowego w Kielcach, które sprawuje pieczę nad wiślickim Muzeum Archeologicznym zakłada budowę podziemnej trasy turystycznej, modernizację pawilonu archeologicznego oraz prace w podziemiach bazyliki, gdzie znajduje się tzw. Płyta Orantów. Inwestycja ma objąć także dzwonnicę, która poza funkcjami muzealnymi ma pełnić rolę wyjścia ewakuacyjnego z podziemnego tunelu, poprowadzonego wokół bazyliki. Inwestycja ma kosztować ok. 21 mln złotych.

Z kolei w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, dzięki przyznanej dotacji zostaną wykonane prace wykończeniowe. Urządzone zostaną również ekspozycje wzbogacone o nowe kolekcje eksponatów. Prace będą także prowadzone na zewnątrz, gdzie konserwacji poddane zostaną Krzyże Pamięci.

Łączna kwota dofinansowania dla czterech projektów kulturalnych z regionu wyniesie prawie 45 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution