101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Masz duszności, ucisk w klatce piersiowej? To może być POCHP

Data publikacji: 21.09.2017 13:10
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Grzegorz Szymański
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Przewlekła obturacyjna choroba płuc należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowość i umieralności na świecie. Przewlekła obturacyjna choroba płuc, zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie będzie prawdopodobnie rosnąć w miarę starzenia się populacji i ciągłego narażenia na czynniki ryzyka. Na temat tej choroby rozmawiamy z pulmonologiem, dr Grzegorzem Szymańskim z Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej Szpitala w Czerwonej Górze.

- Panie doktorze jak wiele Polaków cierpi na tę chorobę?

Szacuje się, że w naszym kraju na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc choruje około 2 mln osób, a kolejne 2 mln osób nie wie, że jest chore. Rocznie z powodu tej choroby w Polsce umiera 150 tysięcy osób, czyli 2 osoby w ciągu każdej godziny.

- Czym się charakteryzuje przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skrócie nazywana POCHP?

POCHP to trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do objawów tej choroby należą przede wszystkim duszność. Zaczyna się najczęściej od kaszlu, szczególnie u palaczy papierosów, później zmniejsza się tolerancja wysiłku. Pojawia się duszność ze świstami, ucisk w klatce piersiowej i wówczas taki chory zauważa dystans do swoich zdrowych kolegów.

- Czy każdy długotrwały kaszel, czy duszność oznacza, że zachorowaliśmy na POCHP?

Oczywiście, że nie. Są inne choroby, które mogą dawać podobne dolegliwości. To np. choroba wieńcowa. Dlatego wymagana jest diagnostyka w poradni pulmonologicznej i bezwzględne wykonanie spirografii.

- Jak są przyczyny występowania tej choroby, oprócz palenia papierosów?

Palenie papierosów jest w 90% odpowiedzialne za zachorowanie na tę chorobę. Jednak ludzie wolni od tego nałogu, np. palacze bierni, także mogą zachorować na POCHP. Na tę chorobę narażeni są także ludzie pracujący w szkodliwych warunkach, np. w kopalniach, w dużym zapyleniu. Także smog może być przyczyną zachorowania na POCHP. Widać to było w tym roku po zwiększonej liczbie pacjentów, którzy przyszli do naszej przychodni uskarżając się na gorsze samopoczucie, czy kaszel.

- Podstawowym badaniem do rozpoznania tej choroby i jej postępów jest spirometria. Na czym ono polega?

To w miarę bezpieczne badanie. Pacjent oddycha przez ustnik. Natomiast urządzenie, które jest podpięte do komputera pokazuje pomiary objętości płuc i przepływu w oskrzelach. Następnie wylicza odpowiednie dane, na podstawie których stwierdzamy, czy są jakieś zaburzenia.  

- Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą nieuleczalną, ale można ją leczyć, spowolnić tempo jej rozwoju.

Można. Najważniejsze jest unikanie przyczyny, czyli palenia papierosów, a jeżeli ktoś nie pali, unikania zadymionych miejsc. W leczeniu stosujemy leki rozszerzające oskrzela, głównie w formie inhalatorów. Pozwala to na poprawienie komfortu życia, czasami przyhamowania tej choroby.

Natomiast w najbliższy wtorek, 26 września każdego, kto podejrzewa u siebie POCHP zapraszamy do Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej przy ulicy Jagiellońskiej 72. Tu od godziny 8.00 do 12.00 będziemy prowadzić bezpłatną akcje profilaktyczną, podczas której będziem można sprawdzić swoje płuca. Taka sama akcja przeprowadzona zostanie w środę, 27 września, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Tu badania prowadzone będą od 14.00 do 18.00. Wcześniej należy się jednak na wizytę umówić. Telefon do przychodni to 41 34 518 03, a do szpitala 41 34 65 545, wew. 190.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution