101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świętokrzyskie uczelnie zyskają dostęp do nowych technologii

Data publikacji: 21.09.2017 14:39
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezes Głównego Urzędu Miar podpisał dziś umowę o współpracy z rektorami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Współpraca obejmie zarówno wspólne badania, jak i pomoc w kształceniu kadry. Porozumienie jest efektem decyzji o budowie w Kielcach, Centralnego Laboratorium GUM. Powstanie ono w okolicach Telegrafu, na gruncie, który instytucji przekaże gmina Kielce.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jest przekonana, że ta inwestycja znacząco przyczyni się do rozwoju regionu. Podobnie uważa profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. W kieleckiej uczelni od lat działa Katedra Metrologii.

- Mamy dobrze wyposażone laboratorium metrologii, tak więc możemy zaoferować swoje usługi. Od przyszłego roku chcemy utworzyć nową specjalność dla naszych studentów, właśnie metrologię. I jak dobrze pójdzie, to w 2020 roku będziemy już mogli dostarczyć naszych absolwentów - zapowiada rektor Trąmpczyński.

Doktor Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar zapewnia, że powstające w Kielcach laboratorium będzie zatrudniało absolwentów kieleckich uczelni. Ponadto wielu z nich znajdzie pracę w firmach zajmujących się nowoczesnymi technologiami, które rozpoczną działalność w Kielcach.

- Laboratoria dadzą dostęp do nowych technologii, stworzą miejsca pracy, docelowo zatrudnimy nawet 200 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Na pewno nasz kampus będzie ściśle współpracował z przedsiębiorstwami wysokich technologii - zapowiada Włodzimierz Lewandowski.

Powodzenie inwestycji zależy od tego, czy uda się wpisać ją do Kontraktu Terytorialnego naszego województwa. Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim jest dobrej myśli. Jak mówi w tej sprawie toczą się zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską. Urząd Marszałkowski chce uzyskać jej zgodę na przesunięcie pieniędzy  w ramach kontraktu. Pierwotna kwota dofinansowania, którą chciał uzyskać Główny Urząd Miar, to 50 milionów euro. Będzie ona jednak niższa, obecnie toczą się negocjacje w sprawie wysokości dofinansowania. W przyszłym roku mają się rozpocząć prace projektowe, natomiast Centralne Laboratorium Głównego Urzędu Miar ma być gotowe w 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions