101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Czerwonej Górze będzie ZOL

Data publikacji: 21.09.2017 14:49
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, sala dla osób z ciężką niewydolnością oddechową
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. W trzykondygnacyjnym budynku mieścić się będzie oddział dla pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową.

Chorzy będą leczeni za pomocą respiratora i tlenu. Natomiast pozostałe dwa piętra przeznaczone będą dla chorych, którzy nie wymagają aż tak intensywnej opieki lekarskiej, ale z różnych względów nie mogą przebywać w domu.

Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala, będzie to pierwsza tego typu placówka w województwie świętokrzyskim.

- W naszym regionie obecnie jest 15 pacjentów wentylowanych mechanicznie, którzy muszą być leczeni w innych regionach, ponieważ w Świętokrzyskiem nie ma takiego ośrodka. Chorych będzie niestety przybywać. Trzy lata temu, nasz szpital w warunkach domowych leczył jednego pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową, teraz  jest ich już 56 - dodaje Youssef Sleiman.

Leczenie pacjenta poprzez podawanie tlenu wydłuża mu życie o kilka lat. W sumie dla takich chorych na oddziale przeznaczone będą 22 łóżka, natomiast w zakładzie opiekuńczo-leczniczym będzie ich dwa razy więcej.

- W ZOL będą leczeni pacjenci z ciężkimi, przewlekłymi chorobami, które wymagają jednak bardziej opieki pielęgniarskiej niż lekarskiej. Oczywiście, w razie potrzeby, lekarz będzie dostępny dla chorego przez cały czas - mówi Youssef Sleiman.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na powstanie zakładu. Szacowany koszt postania ośrodka, który zacznie przyjmować pacjentów za dwa lata, to około 12 mln zł.

W Polsce jest 45 ośrodków leczących pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions