101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczniowie nadzieją na uzupełnienie zapasów krwi

Data publikacji: 21.09.2017 15:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

01.08.2017 Kielce. Honorowe oddawanie krwi w jednostce na Bukówce.
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Honorowe oddawanie krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z prośbą o honorowe oddawanie krwi. W tej chwili największe zapotrzebowanie jest na grupy B Rh minus i grupy krwi 0.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor centrum, ma nadzieję, że w związku z rozpoczęciem roku szkolnego pełnoletni uczniowie zaczną regularnie oddawać krew.

- Sytuacja w stosunku do sierpnia uległa poprawie, aczkolwiek zdarzają się pewne obniżenia realizacji zamówień dla poszczególnych szpitali. Dlatego na pewno będziemy powiadamiać krwiodawców posiadających te grupy krwi, których w naszych magazynach jest najmniej, by zgłosili się do naszej jednostki - powiedział.

Jednocześnie Jerzy Stalmasiński apeluje, by krwiodawcy przed przybyciem do centrum skontaktowali się z placówką i dowiedzieli się, której krwi w danym dniu potrzeba najwięcej.

- Chodzi o zapewnienie racjonalnej gospodarki krwią i zapobieganie niepotrzebnym zniszczeniom pobranego leku. Natomiast zawsze, zamiast krwi pełnej oddać można osocze - dodaje Jerzy Stalmasiński.

Krwiodawcą może być każda zdrowa i pełnoletnia osoba do 65. roku życia, ważąca co najmniej 50 kg, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego lub tatuażu i przekłucia uszu.

Krew można oddać w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych centrum: w Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Końskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions