101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Batalion WOT w Ostrowcu?

Data publikacji: 21.09.2017 15:56
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

W Ostrowcu Świętokrzyskim może powstać jeden ze świętokrzyskich batalionów obrony terytorialnej. Władze powiatu zaoferowały wojsku działkę po byłej jednostce przy ulicy Gulińskiego
Ostrowiec Świętokrzyski. 21.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jeden ze świętokrzyskich batalionów obrony terytorialnej może powstać w Ostrowcu Świętokrzyskim. Władze powiatu zaoferowały wojsku działkę po byłej jednostce przy ulicy Gulińskiego.

Jak informuje senator PiS, Jarosław Rusiecki wspierający działania ostrowieckiego starostwa, w 2018 roku, województwo świętokrzyskie będzie tworzyć struktury Wojsk Obrony Terytorialnej. Już teraz, trwa rekonesans lokalizacji dla poszczególnych jednostek. Prowadzone są też rozmowy z samorządami.

Senator dodaje, że w każdym powiecie powstaną kompanie jednostek WOT. W trzech miejscowościach regionu utworzone zostaną bataliony, a prawdopodobnie w stolicy województwa, ulokowane zostanie dowództwo Brygady WOT.

Jest plan, aby w Ostrowcu Świętokrzyskim ulokowany był batalion, którego funkcją będą szkolenia dla żołnierzy kompanii, zlokalizowanych w powiatach. Jarosław Rusiecki informuje, że trwa konkurencja pomiędzy świętokrzyskimi samorządami, jednak uważa, że władze powiatu ostrowieckiego przygotowały bardzo dobrą ofertę. Mówi, że lokalizacja przy ul. Gulińskiego jest odpowiednia, a także argumentacja urzędników przemawia za wybraniem tego miejsca dla batalionu WOT-u.

W Ostrowcu Świętokrzyskim może powstać jeden ze świętokrzyskich batalionów obrony terytorialnej. Władze powiatu zaoferowały wojsku działkę po byłej jednostce przy ulicy GulińskiegoOstrowiec Świętokrzyski. 21.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Senator przypomina, że gdy w tamtych okolicach tworzona była huta, to właśnie przy ulicy Gulińskiego funkcjonowała jednostka wojskowa. Dzięki temu wiadomo, że teren jest przystosowany i ma odpowiednie parametry dla wojska. 

Starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda, jest przekonany, że Ministerstwo Obrony Narodowej zaakceptuje Ostrowiec Świętokrzyski, jako lokalizację dla jednego z trzech batalionów w regionie. Uważa, że będzie to bardzo duże wyróżnienie dla miasta i powiatu, ale przyniesie także korzyści społeczno-ekonomiczne. Dodaje, że docelowo do miasta sprowadziłoby się około 90 zawodowych żołnierzy wraz z rodzinami, co dałoby ok. 200-300 osób. Mówi, że w tym momencie starostwo otrzymało szereg zapytań od wojska w sprawie proponowanej działki.

W Ostrowcu Świętokrzyskim może powstać jeden ze świętokrzyskich batalionów obrony terytorialnej. Władze powiatu zaoferowały wojsku działkę po byłej jednostce przy ulicy GulińskiegoOstrowiec Świętokrzyski. 21.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Działkę przy ulicy Gulińskiego, do końca sierpnia użytkował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jednak wraz z nowym rokiem szkolnym placówka przeniosła się do centrum miasta. Teren, na którym miałby znaleźć się batalion jest wielkości ponad 1,5 hektara i wyceniony został na 2 miliony złotych. Wiążące decyzje ze strony MON-u mają zapaść do końca tego roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions