101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Małgorzata Gosiewska wzięła udział w szkoleniu dla korespondentów wojennych [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 22.09.2017 15:24
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szkolenie dla korespondentów wojennych w Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. Trzecia od prawej: Małgorzata Gosiewska
Kielce / Fot. Kapitan Kamila Kreis- Tomczak / CPdMZ

Grupa dziennikarzy z całej Polski przeszła szkolenie w Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. Reporterzy poznawali tajniki fachu korespondenta wojennego. Kapitan Robert Rząca, dyrektor kursu informuje, że zajęcia trwały kilka dni, a kandydaci na korespondentów uczyli się przede wszystkim współpracy z żołnierzami.

Szkolenie rozpoczęło się od zajęć teoretycznych, ale dziennikarze bardzo szybko zostali postawieni przed dużymi wyzwaniami.

– Reporterzy nauczyli się poruszać wspólnie z żołnierzami w trakcie patrolu, kiedy można bezpiecznie opuścić pojazd, czy na jakie komendy reagować – powiedział kapitan Robert Rząca.

Zdaniem dyrektora kursu, najtrudniejsza dla korespondentów była sztuka przetrwania, tzw. survival. Bardzo dużym wyzwaniem okazało się również symulowane porwanie. Dziennikarzom założono worki na głowy, prowadzone było też „przesłuchanie”.

W ćwiczeniach wzięła udział Małgorzata Gosiewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. W Rozmowie z Radiem Kielce zwróciła uwagę na to, że często wyjeżdża na tereny, na których toczą się konflikty zbrojne. Do tej pory, bazowała na własnych umiejętnościach i wiedzy zdobytej w książkach, czy Internecie. Praktyczna wiedza, którą posłanka zdobyła w trakcie kursu na Bukówce jest jej zdaniem nie do zastąpienia. 

– To jest coś, co będzie mi pomagało w dalszej pracy. Do pewnych rzeczy będę teraz podchodzić bardziej odpowiedzialnie. Zawsze zwracałam uwagę na osoby, które mnie chronią i organizują moje wyjazdy, ale teraz jeszcze bardziej będę przykładała do tego wagę – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

W zajęciach brał udział również Miłosz Lewiński, dziennikarz radiowo-telewizyjny. Jego zdaniem, kurs bardzo pomoże mu w przyszłości. Najcenniejsze było dla niego szkolenie z medycyny pola walki.

– Wcześniej nie miałem okazji tego przeżyć. Jest to przydatne, żeby nawet samemu sobie pomóc. Żyjemy w takich czasach, że nawet w warunkach miejskich może coś się wydarzyć, np. zamach – podkreślił Miłosz Lewiński.

W szkoleniu udział wzięło 15 osób. Po jego zakończeniu, dziennikarze otrzymali certyfikaty, które będą im potrzebne do wyjazdu na teren prowadzenia działań wojskowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions