101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Mischa Maisky - światowej sławy artysta zagrał w Wąchocku

Data publikacji: 23.09.2017 07:00 / Data aktualizacji: 24.09.2017 09:10
Autor: Leszek Ślusarski / Kategoria: Kultura
Komentarze

23.09.2017 Wąchock. Mischa Maisky - wirtuoz wiolonczeli podczas koncertu w opactwie cystersów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mischa Maisky, światowej sławy wiolonczelista, oczarował wczoraj uczestników koncertu w Wąchocku. Tłumy publiczności wypełniły wieczorem kościół klasztorny Opactwa Cystersów w Wąchocku, by w pięknej scenerii usłyszeć wirtuoza wiolonczeli o światowej sławie, jakim jest Mischa Maisky.

Wielki artysta wystąpił w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów”. Wykonał trzy, spośród sześciu skomponowanych przez Jana Sebastiana Bacha „Suit na wiolonczelę solo”, które po mistrzowsku zinterpretował wzbudzając wśród publiczności niezwykle silne emocje. Zachwyceni słuchacze nie szczędzili gorących braw, więc artysta zwieńczył koncert długim, pełnym wirtuozerii bisem.

Mischa Maisky przybył do Wąchocka na zaproszenie Fundacji Wspierania Kultury „Magna Res” organizującej Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów”. Jego dyrektorem artystycznym jest Hanna Romańska-Knight, która po koncercie zwróciła uwagę na emocjonalny wysiłek artysty.

Po entuzjastycznie przyjętym koncercie Mischa Maisky był długo oblegany przez melomanów proszących o autografy i dedykacje na płytach. Już w mniejszym gronie nastąpiło wręczenie artyście obrazu „Wesele żydowskie na Podlasiu” będącego dziełem emigracyjnego malarza Mariana Kratochwila. Fundacji „Magna Res” udało się zaprosić Maestro Maiske’ego w zamian za obietnicę przekazania mu obrazu, który od dawna stanowił obiekt jego zainteresowania.

Mischa Maisky, wirtuoz wiolonczeli, ma żydowskie pochodzenie. Urodził się w Rydze, dorastał i kształcił się w Rosji sowieckiej pod skrzydłami słynnego Mścisława Rostropowicza, a po represjach i spędzeniu półtora roku w radzieckim więzieniu, wyemigrował do Izraela. W roku 1973 zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall i wystartował do światowej kariery.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution