101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pielgrzymi w drodze na Święty Krzyż [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 23.09.2017 12:56
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

23.09.2017 Kielce. Pielgrzymka rowerowa na Święty Krzyż wyrusza z Placu Jana Pawła II
23.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Święty Krzyż jadą uczestnicy 5. Pielgrzymki Rowerowej. Mają do pokonania około 40-tu kilometrów, m.in przez Cedzynę, Krajno i Bieliny.

Pątnicy wyruszyli rano z placu Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze. Wśród uczestników jest tradycyjnie biskup Marian Florczyk. Podkreślał, ze to wydarzenie mające wymiar również duchowy. Sam do rajdu przygotowuje się bardzo solidnie, kilka razy w roku jeżdżę na rowerze.

- Kondycja pozwala mi na dojechanie do Huty Szklanej, później prowadzę rower, ale to też pewien rodzaj wyrzeczenia – dodaje.

Natomiast ponad 3 tysiące osób bierze udział w 18. Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Piechurzy wyruszyli m.in. z Dębna, Św. Katarzyny, Łagowa, Waśniowa, Nowej Słupi i po raz pierwszy z Pawłowa. Przygotowano dla nich 15 tras o różnym poziomie trudności oraz zróżnicowanym czasie wędrowania: od 2 do 10 godzin. Jedną z krótszych, jest trasa „Benedyktyńska”. Nazwa nawiązuje do działalności gospodarczej Benedyktów gdzie znajdowało się ich Opactwo, którzy byli niegdyś właścicielami terenów, gdzie obecnie znajduje się m.in. Huta Stara.

Przewodnik trasy „Benedyktyńskiej” Marcin Wroński informuje, że to tu znajdowały się huty, które produkowały i dostarczały Gomułki – czyli szklane elementy do okien, a także naczynia do słynnej Apteki Benedyktyńskiej.

Wśród uczestników byli nie tylko dorośli i młodzież, ale również dzieci. Niektórzy z uczestników, jak Elżbieta Ciopa są już na rajdzie po raz piętnasty.

- Pomimo, że wszystkie trasy już przeszłam, nadal chce uczestniczyć w tym wydarzeniu, który ma szczególny wymiar duchowy. Przygotowania do rajdu jak do każdej wyprawy górskiej, trzeba mieć coś przeciwdeszczowego, wygodne buty i przede wszystkim uśmiech, a wtedy wszystko się uda – dodaje.

Rajdy: pieszy i rowerowy zakończy wspólna msza św. na świętokrzyskich błoniach o godzinie 15.00. Eucharystii będą przewodniczyć biskupi z Sandomierza, Radomia i Kielc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution