101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Porozmawiajmy o zdrowiu: terapia genowa

Data publikacji: 25.09.2017 10:21 / Data aktualizacji: 26.09.2017 10:27
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Marcin Pasiarski, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Rozwój inżynierii genetycznej zaowocował powstaniem nowego nurtu w lecznictwie polegającego na wprowadzaniu do organizmu obcych kwasów nukleinowych w celach terapeutycznych. Terapia genowa, która obecnie ma charakter głównie eksperymentalny, była tematem audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu”.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat trwały intensywne badania nad skutecznością metod i bezpieczeństwem ich stosowania. Terapia genowa obecnie ma charakter głównie eksperymentalny.

Jednak już dziś prowadzone są na przykład prace nad skonstruowaniem tzw. biochipa, w którym zawarty zostanie cały materiał genetyczny konkretnego człowieka. Każde nowonarodzone dziecko będzie miało przeprowadzony test genetyczny. W zapisie genomu na biochipie zamieszczone zostaną informacje m.in. na temat skłonności do pewnych chorób. Optymiści uważają, że pozwoli to na zapobieganie im poprzez, np. manipulacje genetyczne, dobranie odpowiedniej profilaktyki, trybu życia. Pesymiści ostrzegają przed zagrożeniami, takimi jak podział ludzi na tych o "dobrych" i "złych" genach.

Terapia genowa to przyszłość, przed którą już nie uciekniemy. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości naukowcy wypracują powszechny sposób tworzenia i przeszczepiania organów  powstałych z materiału genetycznego.

O genetyce, terapii genowej i perspektywach jakie pojawiają się w świecie medycyny mówiliśmy w audycji ”Porozmawiajmy o zdrowiu”.

Gościem spotkania był dr hab. n. med. Marcin Pasiarski, hematolog-onkolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚĆO, profesor UJK.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution