101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Projekt przebudowy kieleckiego teatru nie w całości zaakceptowany [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 26.09.2017 11:53
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Wizualizacja koncepcji architektonicznej Teatru im. Stefana Żeromskiego. Widok widowni Dużej Sceny.
Fot. Pracownią architektoniczna WXCA

Koncepcja przebudowy dużej sceny w kieleckim Teatrze imienia Stefana Żeromskiego okazała się kością niezgody, między architektami a członkami Towarzystwa Przyjaciół Kielc, podczas konsultacji społecznych w sprawie remontu instytucji.

Projektanci zakładają obniżenie i powiększenie kąta nachylenia widowni, co ma poprawić widoczność z dalszych rzędów. Pod sceną zaplanowano zapadnie, a z jej prawej strony stworzenie tzw. kieszeni, umożliwiającej swobodne wyjeżdżanie elementów scenograficznych.

Dyrektor Teatru - Michał Kotański, zgadza się z opinią, że jest to radykalna, ale potrzebna zmiana, ponieważ ułatwi pracę i zapewni komfort zarówno aktorom, jak i publiczności. Planowane jest również zamontowanie plafonu i podwyższenie lóż.

Te rozwiązania zostały skrytykowane przez Krzysztofa Myślińskiego z Towarzystwa Przyjaciół Kielc i Jana Cedrę - byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich zdaniem, teatr powinien zachować jak najwięcej ze swojego oryginalnego wyglądu i należałoby raczej odtworzyć elementy pochodzące z dziewiętnastego wieku, niżeli jak to określali, silić się na nowoczesność.

Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i członek komisji konkursowej podkreśla, że każda z dwunastu prac przedstawiała różne podejścia do tematu. Niektóre z nich były bardzo inwazyjne, wiązały się z dużą skalą wyburzeń i przebudów. Tymczasem, w zwycięskim projekcie, autorzy pokazali, że umieją sobie poradzić z trudnościami, które stwarza zabytkowy budynek teatru.

Ostateczny projekt przebudowy tworzony jest od początku września, jednak dopiero teraz, formalnie rozpoczną się prace nad nim. Najbliższe miesiące architekci poświęcą na tworzenie koncepcji, aby z początkiem roku wykonać projekt budowlany. Natomiast w połowie roku zaplanowano oddanie pełnej dokumentacji wykonawczej wraz z kosztorysami.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution