101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Koniec PO w ostrowieckim powiecie. Działacze są zaskoczeni

Data publikacji: 27.09.2017 15:55 / Data aktualizacji: 27.09.2017 16:40
Autor: Michał Kita , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja powiatowych działaczy PO tworzących do wczoraj zarząd ostrowieckiej PO. Od lewej: Jolanta Fornalska - wiceprzewodnicząca, Barbara Buszkiewicz - skarbnik, Eligiusz Mich - przewodniczący i wicestarosta, Jerzy Brożyna - członek zarządu, a także przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego
Ostrowiec Świętokrzyski. 27.09.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Działacze Platformy Obywatelskiej z Ostrowca są zaskoczeni decyzją o rozwiązaniu powiatowych struktur partii. Jak informowaliśmy, Zarząd Krajowy Platformy podjął taką decyzję w związku z utrzymywaniem w Radzie Powiatu koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

Wicestarosta Eligiusz Mich, który dotychczas był przewodniczącym partii, ocenia tę decyzje krytycznie przede wszystkim ze względu na zbliżające się wewnętrzne wybory w PO, które mają być przeprowadzone za półtora miesiąca. Uważa to za rozwiązanie siłowe. Jego zdaniem istnienie koalicji  z PiS było wyłącznie pretekstem do rozwiązania struktur. Zwraca uwagę, że podobne sojusze działają np. na Śląsku i na warszawskim Bemowie. Według niego ta decyzja jasno wskazuje na chęć upolitycznienia samorządów.

Również przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna z PO uważa, że rozwiązanie struktur było złą decyzją. Podkreśla, że w Radzie Powiatu nie ma miejsca na politykę, a wczorajsze zarządzenie jest niepotrzebne i osłabia Platformę w całym kraju.

Starosta Zbigniew Duda z PiS nie chce komentować zaistniałej sytuacji, bo uważa, że to wewnętrzna sprawa PO. Zauważa jednak, że rozwiązanie struktur Platformy nie spowoduje rozpadu koalicji. Jak mówi, obecnie większość radnych jest za utrzymaniem dotychczasowej współpracy.

Eligiusz Mich dodaje, że Grigor Szaginian, który do wyborów będzie pełnił funkcję komisarza ugrupowania w powiecie ostrowieckim, wypowiada się krytycznie na temat koalicji tymczasem sam, w 2014 roku dążył do tego, aby ją zawrzeć. Na razie żaden z działaczy nie podjął decyzji o wystąpieniu z szeregów Platformy, ale ruch Zarządu Krajowego wywołał duże oburzenie wśród działaczy i sympatyków m.in. z Opatowa, Starachowic, Buska-Zdroju i Skarżyska-Kamiennej.

Tymczasem komisarz PO w Świętokrzyskiem - Paweł Zalewski stwierdził, że decyzja Zarządu Krajowego skutkuje wyjściem z koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Ponadto, zgodnie ze statutem dotychczasowi działacze partii w powiecie tracą prawa członkowskie. To oznacza, że między innymi Eligiusz Mich przestał być członkiem PO.

Konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej. Komisarz PO Paweł ZalewskiKielce. 27.09.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution