101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Brak wzroku nie będzie problemem? Biblioteka przy Okrzei ma specjalistyczny sprzet

Data publikacji: 28.09.2017 14:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących w Filli nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących w Filli nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej
Kielce. 28.09.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z zasobów bibliotecznych. Specjalistyczny sprzęt, który to umożliwia, zainstalowano w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Okrzei w Kielcach.

Placówka przystosowana jest do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Posiada np. program zamieniający tekst na pliki dźwiękowe oraz lupę elektroniczną, która umożliwia znaczne powiększenie czcionki. W instytucji są także trzy stanowiska komputerowe dla niewidomych oraz przenośne urządzenie lektorskie, które umożliwia słuchanie książek - informuje Dorota Adamus, kierownik filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących w Filli nr 9 Miejskiej Biblioteki PublicznejKielce. 28.09.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- W tym roku kupiliśmy 11 czytaków, czyli odtwarzaczy książek dla niewidomych. Nasza placówka wzbogaciła się również o stacjonarny powiększalnik. Urządzenie to ma dotykowy ekran i jest wyposażone w syntezator mowy. Kupiona została także specjalna drukarka brajlowska – wymienia Dorota Adamus.

Sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących w Filli nr 9 Miejskiej Biblioteki PublicznejKielce. 28.09.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Z nowych urządzeń w bibliotece przy ulicy Okrzei korzystać będzie m.in. Aleksandra Lańckorońska, która wzrok straciła 5 lat temu. - Cieszę się, że biblioteka kupiła kolejne urządzenia, umożliwiające osobom takim jak ja korzystanie z dóbr kultury. Nie musimy prosić innych o pomoc, możemy przyjść na ulicę Okrzei i sami np. wydrukować tekst w języku brajla.

Koszt zakupu sprzętu wyniósł 60 tysięcy złotych, z czego 18 tysięcy złotych to środki własne, a pozostałe pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution