101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wybrano szefa Muzeum Wsi Kieleckiej

Data publikacji: 28.09.2017 17:45
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mariusz Masny, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Mariusz Masny będzie kierował Muzeum Wsi Kieleckiej przez następne 5 lat. Pełniący od roku obowiązki dyrektora instytucji był jedynym kandydatem w konkursie na to stanowisko.

Mimo to, żeby wygrać, musiał zdobyć minimum 50 procent głosów 11-osobowej komisji konkursowej złożonej m.in. z przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracowników muzeum. Po dzisiejszym przesłuchaniu, komisja jednogłośnie rekomendowała go na stanowisko dyrektora. Kandydatura nowego dyrektora zostanie zatwierdzona przez zarząd województwa świętokrzyskiego w przyszłym tygodniu.

- Mariusz Masny przedstawił plan działania i rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej, który spodobał się komisji - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę w urzędzie marszałkowskim.

Zakłada on utrzymanie lub poprawę liczby turystów odwiedzających skansen w Tokarni oraz stworzenie tam nowych wydarzeń kulturalnych. Jednak najważniejszym wyzwaniem będzie w najbliższym czasie uruchomienie nowego oddziału Muzeum Wsi Kieleckiej w Michniowie. Dzięki przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji unijnej dokończona zostanie budowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich i w ciągu dwóch lat obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym.

Plan przedstawiony przez dyrektora obejmuje też mniejsze inwestycje związane np. z montażem biletomatu i nowym oznakowaniem zabytków w skansenie w Tokarni. Rozmowy z komisją konkursową dotyczyły także planowanych zakupów nowych kolekcji dzieł oraz ewentualnych podwyżek dla pracowników. Niewykluczone, że samorząd województwa świętokrzyskiego zwiększy w przyszłym roku budżetowym stałą dotację dla Muzeum, z przeznaczeniem na ten cel. Obecnie pensje w Muzeum Wsi Kieleckiej kształtują się poniżej średniej krajowej.

Mariusz Masny pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej od listopada 2016 roku.

Poprzedni dyrektor Janusz K. odszedł ze stanowiska na mocy porozumienia stron po tym, jak został zatrzymany w związku z prowadzonym śledztwem. W październiku w Sądzie Okręgowym w Kielcach rozpocznie się jego proces. Prokuratura oskarżyła go o cztery przestępstwa, związane między innymi z przekroczeniem uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz utrudnianiem przetargu dla Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution