101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W ŚCO o raku pęcherza

Data publikacji: 28.09.2017 20:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Kielce. 06.06.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rak pęcherza moczowego tematem dyskusji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Spotkanie zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii.

Jak informuje dr Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w ŚCO, główną przyczyną raka pęcherza jest palenie papierosów. Dodaje, że jest to choroba podstępna, ponieważ pierwsze objawy przypominają te przy zapaleniu pęcherza.

- Teoretycznie objawy raka pęcherza są łatwe do rozpoznania przez pacjenta, ponieważ pierwszym i najważniejszym jest występowanie krwiomoczu, czyli oddawanie moczu w kolorze czerwonym. Wszystkie inne objawy nie są już charakterystyczne dla tej choroby. Polegają na częstym oddawaniu moczu i występowaniu bólu: szczypania, pieczenia, czy zatrzymania moczu - wylicza dr Mateusz Obarzanowski.

Problemy z pęcherzem moczowym od 2015 roku ma pani Magdalena.

- Męczę się z dolegliwościami, które powracają co miesiąc lub dwa. W moim organizmie jest bakteria, którą trudno wyleczyć. Co jakiś czas poddawana jestem antybiotykoterapii celowej, ale to powoduje jedynie uśpienie choroby. Staram się jednak normalnie żyć, muszę tylko bardziej dbać o siebie i o dietę - mówi pani Magdalena.

Rak pęcherza jest chorobą wyleczalną. Występuje trzy razy częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Według statystyk, co roku na tę chorobę zapada 3,5 tysiąca panów i około tysiąca pań. Szczyt zachorowań przypada pomiędzy 60., a 80. rokiem życia. 

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution