101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nie zaśpiewa już Addio pomidory. Odszedł Wiesław Michnikowski

Data publikacji: 29.09.2017 19:08
Kategoria: Kultura /Źródło: IAR
Komentarze

Wiesław Michnikowski
Fot. I. Sobieszczuk / TVP

Zmarł Wiesław Michnikowski, wybitny aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, mistrz sceny i estrady. Stworzył niezapomniane kreacje w Kabarecie Starszych Panów i w Kabarecie Dudek, wystąpił w kilkudziesięciu filmach i wielu przedstawieniach teatralnych. Miał 95 lat.

Obdarzony talentem komediowym występował w kabaretach - Starszych Panów, Dudek, Iluzjon, Wagabunda i Szpak. Zagrał w ponad 40 filmach, jak: "Gangsterzy i filantropi", "Hallo Szpicbródka (...)", "Rififi po sześćdziesiątce", "Skutki noszenia kapelusza w maju".

Wybitne role w teatrze Michnikowski kreował w sztukach Sławomira Mrożka, wśród nich słynne "Tango" czy "Emigranci", za które publiczność wielokrotnie honorowała aktora owacjami na stojąco.

Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Polskim Radiem, między innymi w "Podwieczorku przy mikrofonie", Teatrze Polskiego Radia i słuchowiskach dla dzieci. W telewizji zagrał w blisko dwustu programach. Piosenki wykonywane przez Wiesława Michnikowskiego u Starszych Panów, nie tylko przyniosły aktorowi ogromną popularność, lecz także nie poddały się upływowi czasu. Nadal bawią subtelnym humorem i erudycją takie utwory, jak: "Addio pomidory", "Odrobina mężczyzny na co dzień", "Bo we mnie jest seks" czy "Już kąpiesz się nie dla mnie".

Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: "Iniemamocnych", "Pinokio", "Śnięty Mikołaj II", "Rodzinka Robinsonów".

W 2006 roku aktor był laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis.

Wiesław Antoni Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Następnie związał się z teatrami Lublina, by po kilku latach zadebiutować na scenach warszawskich. W stolicy występował na deskach Klasycznego, Młodej Warszawy, Komedii, Współczesnego i Polskiego. Ceniony za rolę Nicka w "Marii Stuart" Słowackiego, Figara w "Weselu Figara" Beaumarchais'a i Strzałki w "Skąpcu" Moliera. Między innymi we Współczesnym grał obok Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny.

Wiesław Michnikowski wystąpił w znanym serialu "W labiryncie", w obrazach "Opowiadanie wariackie", "Pokój 107" i "Skutki noszenia kapelusza w maju". Za rolę profesora Korczyńskiego w tym ostatnim otrzymał Nagrodę Jury Dziecięcego "Marcinek". Poza gościnnymi występami w serialu "Na dobre i na złe", jedną ze stałych ról Michnikowskiego była kreacja mecenasa Stefana Czernika w serialu "Zespół adwokacki".

Aktor został odznaczony między innymi złotą odznaką honorową "Za zasługi dla Warszawy", nagrodą "Złotych Spinek" przyznaną podczas uroczystości "Telekamer 2003", Medalem Osterwy z okazji 50-lecia pracy scenicznej oraz Nagrodą za Całokształt Twórczości na 8. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2007 roku. W 2011 roku odebrał Nagrodę imienia Cypriana Kamila Norwida "Dzieło Życia".

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution