101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Potrzebujemy nowej konstytucji, obywatele zdecydują jakiej

Data publikacji: 29.09.2017 19:45
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

29.09.2017 Kielce. Galeria Winda. Otwarte spotkanie w ramach kampanii społeczno - informacyjnej przed referendum dotyczącym zmian w konstytucji. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, prof. Dariusz Dudek i prezydent Kielc Wojciech Lubawski
29.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trwa dialog z obywatelami nad zmianami w konstytucji. W galerii Winda Kieleckiego Centrum Kultury, w dyskusji z udziałem Pawła Muchy, wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP, konstytucjonalisty profesora Dariusza Dudka, oraz prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego wzięli udział mieszkańcy regionu i samorządowcy.

Jak podkreślił minister Paweł Mucha, to trzecie z otwartych spotkań konsultacyjnych, przed referendum konstytucyjnym planowanym na przyszły rok, w stulecie niepodległości. - Mamy świadomość niedostatków Konstytucji z 1997 roku. Ustawa zasadnicza w kilku kwestach się zdezaktualizowała. Została uchwalana na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, więc nie mogła uwzględniać naszych wspólnych relacji. Jest ona aktem wielce niedoskonałym, co widać na przykładzie kwestii wieku emerytalnego - dodaje.

- Poprzez takie spotkania chcemy poznać opinię obywateli, to my wszyscy jako wspólnota  powinniśmy przystąpić do dyskusji nad jej nowym kształtem - zaznaczył minister Paweł Mucha.
Jak podkreślił obecny na spotkaniu prezydent Kielc - Wojciech Lubawski, niezależnie od poglądów o Konstytucji i jej zmianach, na pewno trzeba rozmawiać. –  Zobaczymy jaki będzie wynik tych konsultacji w skali kraju. W opinii samorządowców jest kilka kwestii, nad którymi trzeba się pochylić, między innymi debata nad ordynacją wyborczą i kadencyjnością prezydentów - dodał Wojciech Lubawski.

Zdaniem konstytucjonalisty - profesora Dariusza Dudka, obecnie dyskusja powinna się toczyć nie nad tym czy zmieniać konstytucję czy nie, ale co w niej powinniśmy zmienić.

W debacie wziął również senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, który przyznał, że rozmowy nad nową Konstytucją są wymogiem zmian dziejowych w społeczeństwie, dlatego cieszy że Kielce jako trzecie miasto w Polsce wzięły udział w rozmowach nad tak ważną kwestią jaką jest ustawa zasadnicza.

– Mimo, że są to dopiero wstępne debaty, to po głosach z sali można zauważyć, że niektórzy mają już gotowe bardzo szczegółowe postulaty  zmian w Konstytucji.  Miejmy nadzieję, że kierunek tych zmian, nakreślony przez obywateli pozwoli na stworzenie nowoczesnego aktu odpowiadającej na podstawowe kwestie Polaków, dodał senator.

W trakcie debaty przed Kieleckim Centrum Kultury protestowało kilku przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i KOD-u. Ich zdaniem udział w debacie byłby legitymizacją działań obozu rządzącego.

Minister Paweł Mucha - Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz Bartłomiej Zapała - Radio KielceKielce. 29.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Zapały z ministrem Pawłem Muchą

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions