101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sandomierscy pszczelarze mają sztandar

Data publikacji: 30.09.2017 12:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Uroczystość przekazania sztandaru dla Rejonowego Koła Pszczelarzy - na zdjęciu: Henryk Bażant, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy
Sandomierz. 30.09.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczystość przekazania sztandaru dla Rejonowego Koła Pszczelarzy. Ma to związek z jego jubileuszem 35-lecia.

Sztandar odebrał prezes Henryk Bażant, który powiedział, że koło jest liczne, bo skupia obecnie 111 osób. Przybywa także ludzi młodych, którzy chcą zająć się hodowlą tych owadów. Pszczelarze sami zebrali pieniądze na sztandar. Na jednej jego strony jest wyszyty jest orzeł i napis „Rejonowe Koło Pszczelarzy Sandomierz”. Na drugiej jest patron pszczelarzy św. Ambroży oraz słowa „św. Ambroży miej w opiece pszczoły nasze i nas”.

W uroczystościach uczestniczą władze miasta oraz kilka delegacji pszczelarzy z regionu i przedstawiciele zarządu głównego z Warszawy. Jednym z nich jest Leszek Bodzioch, który powiedział Radiu Kielce, że obecnie największym problemem pszczelarzy jest zmniejszająca się liczba pszczół, które giną z winy człowieka oraz z powodu chorób, na które nie ma odpowiednich lekarstw.

Czynnikiem zmniejszającym ich populację są także zielone dzięcioły, które niszczona całe pszczele rodziny. Dodał, że w tym roku miodu jest mniej, należy się spodziewać importu z innych krajów. Po części oficjalnej w bazylice katedralnej odbyła się msza w intencji pszczelarzy, której przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, a następnie spotkanie jubileuszowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions