101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Piotrowscy z wizytą u biskupa

Data publikacji: 30.09.2017 14:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie Rodziny Piotrowskich
Kielce. 30.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczął się 4. Zjazd Rodziny Piotrowskich.

Jak przyznał ordynariusz Diecezji Kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski, jego rodzina jest bardzo liczna. Jej korzenie sięgają 1795 roku. Jak dodał hierarcha, kiedyś spotykano się tylko na uroczystościach, np. ślubach, chrztach, czy pogrzebach. Stąd kilka lat temu narodził się pomysł, by cyklicznie organizować zjazd rodzinny.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę zaprosić swoja rodzinę do katedry i tu modlić się za naszych przodków i za tych, którzy stanowią obecnie tę rodzinę. Jednocześnie chcę podziękować Bogu za to co dobre jest w ich duszach, sercach i w postawach patriotycznych. W mojej rodzinie byli więźniowie obozów koncentracyjnych, poeci, jeden z uczestników kiedyś był najmłodszym profesorem belwederskim, bo miał zaledwie 37 lat. W mojej rodzinie jest także kilku kapłanów i sióstr zakonnych. Wszyscy stanowimy wielką rodzinę ludzi rozumiejących się i wzajemnie pomagających sobie w różnych życiowych sytuacjach - mówi biskup Jan Piotrowski.

W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób. Wśród nich był Zbigniew Piotrowski z Radzymina, kuzyn biskupa. Jak mówi, do dziś pamięta dzień, gdy dowiedział się, że Jan Piotrowski otrzymał od Papieża Franciszka nominację na biskupa.

- Wieszałem flagi polską i radzymińską na kolegiacie w Radzyminie. Podszedł do mnie proboszcz i zapytał, czy słyszałem decyzję Ojca Świętego. Wówczas odpowiedziałem mu, że spełniło się moje marzenie. Kiedyś powiedziałem do mojego kuzyna Jana, że życzę mu czerwonych guziczków. Wówczas Jan odparł, że chyba jest już za późno. Jednak niebo i modlitwa potrafi wszystko zdziałać - mówi Zbigniew Piotrowski.

Po mszy świętej członkowie wraz z biskupem Janem Piotrowskim zwiedzili Pałac Biskupów Krakowskich, a dalsze uroczystości przeniosły się do klasztoru na Karczówce.

Ksiądz biskup Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 roku w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia przyjął w Bazylice Katedralnej w Tarnowie w 1980 roku.

Przez 7 lat pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce, a przez 2 lata posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.

14 grudnia 2013 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, a 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią.

Nowym Biskupem Kieleckim Ojciec Święty Franciszek mianował go 11 października 2014 roku. 28 listopada kanoniczne objął rządy w diecezji kieleckiej, a dzień później odbył Ingres do Bazyliki Katedralnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions