101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Do Jędrzejowa przyjechali miłośnicy drezyn [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 30.09.2017 22:05
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. VIII Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe

Jędrzejów. VIII Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe
Jędrzejów. 30.09.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Na stacji Jędrzejów-Wąski odbyły się VIII Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe. Uczestniczyło w nich prawie 40 osób.

Impreza rozpoczęła się prezentacją drezyn i krótką przejażdżką po stacji kolejki wąskotorowej. Zaprezentowano 8 maszyn z napędem silnikowym i drezyny rowerowe. Przywieziono je z Przeworska, Bytomia i Szczecina. Potem pokonano 30-kilometrową trasę do Pińczowa i z powrotem do Jędrzejowa.

Zdaniem Wojciecha Ostrowskiego, pochodzącego ze Szczecina wiceprezesa Fundacji Zwrotnica, z roku na rok miłośników drezyn jest coraz więcej, ponieważ to bardzo przyjemny i atrakcyjny rodzaj turystyki, podczas której - jak mówi - inaczej pachną pola i miasta.

Po raz trzeci udział w imprezie wzięli Mariusz i Mateusz z Przeworska, sympatycy kolejek wąskotorowych i drezyn. Jak mówili - przyjeżdżają do Jędrzejowa, ponieważ spotkania drezynowe są niezwykle rzadkie.

Aby podróżować niecodziennymi maszynami po Ponidziu do Jędrzejowa przyjechała również 4-osobowa grupa z Piotrkowa Trybunalskiego. Jak mówią o sobie - są miłośnikami kolejek wąskotorowych. Kolejka piotrkowska niestety została zlikwidowana, a tory rozebrane. Dlatego teraz przyjeżdżają do Jędrzejowa, aby skorzystać z turystycznych przejazdów wąskotorówką.

Jak powiedział Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie, spotkania drezynowe są dobrą promocją nie tylko dla kolejki, ale również dla Jędrzejowa i Pińczowa.

W Pińczowie odbyła się kolejna prezentacja drezyn. W drodze powrotnej był postój w Umianowicach z ogniskiem i kiełbaskami.

Na podsumowanie VIII Świętokrzyskich Spotkań Drezynowych na stacji Jędrzejów-Wąski, w starej zabytkowej kuźni, wręczono certyfikaty uczestnictwa. Odbył się koncert Michała Jurkiewicza z Krakowa.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution