101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Cepelia powraca na ścianach muzeum w Ostrowcu

Data publikacji: 01.10.2017 20:45
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze

Wystawa tkanin artystycznych ze zbiorów Cepelii
Ostrowiec Świetokrzyski. 01.10.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Tkaniny artystyczne ze zbiorów Fundacji Cepelia można oglądać w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po likwidacji Cepelii, to właśnie fundacja przechowuje najcenniejsze zbiory rękodzieła ludowego.

Na wystawie w Pałacu Wielopolskich prezentowane są: kilimy, sumaki i gobeliny. Jak zaznacza kustosz Barbara Dzioba, w spółdzielniach cepeliowskich wzory pozyskiwano od najlepszych projektantów. W zbiorach udostępnionych przez Fundację Cepelia można odnaleźć zarówno klasyczne wyroby ludowe, jak również nowoczesne wzory tkackie.

W czasie wernisażu odbyły się pokazy tkania, w wykonaniu grupy rzemiosła artystycznego z Szewnej. Zofia Kogut zaznacza, że tkactwa nauczyła się w późnym wieku, wcześniej jednak haftowała i robiła na drutach. Jak mówi, to pomogło w opanowaniu zasad tworzenia nowej tkaniny. Obecnie sama rysuje wzory, które powstają na tkaninie.

Wśród odwiedzających wystawę była Kamila Durys-Karbowniczak. Jest miłośniczką robótek ręcznych, bierze udział w kursie projektowania ubioru. Podkreślała, że największe uznanie budzi w niej precyzja wykonania tkanin.

Wystawę tkanin będzie można oglądać do 26 listopada.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution