101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przyszli księża rozpoczęli naukę w Sandomierzu

Data publikacji: 02.10.2017 13:45
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Inauguracja nowego roku akademickiego w  Wyższym Seminarium Duchownym  w Sandomierzu

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu
Sandomierz. 02.10.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystości rozpoczęta msza w kościele św. Michała. Następnie odbyła się część oficjalna. Ślubowanie złożyło 6 alumnów pierwszego roku.

Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz uważa, że jednym ze sposobów na zwiększenie ilości powołań może być większa otwartość Seminarium, które nie powinno się izolować, ale bardziej angażować się w życie miasta i regionu. Podejmować inicjatywy o charakterze społecznym, naukowym i intelektualnym, wykorzystać do tego, np. bibliotekę diecezjalną i ogrody seminaryjne.  

- Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Sandomierzu, a to zobowiązuje, to musi być serce miasta. Wiadomo, że w zakresie powołań jest ogólny kryzys, ale trochę winy jest po naszej stronie - dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz Rafał Kułaga chciałby w tym roku akademickim położyć duży nacisk na pracę z młodzieżą zaangażowaną w liturgicznej służbie ołtarza, gdyż jak stwierdził większość kleryków to byli ministranci.

Rektor zapowiada także ścisłą współpracę ze Szkołą Ceremoniarza funkcjonującą w Radomyślu nad Sanem. Jednym z alumnów, którzy rozpoczęli dziś studia jest Piotr Pudło, który powiedział nam, ze swoje powołanie odczuł już w pierwszej klasie szkoły średniej, ale z podjęciem ostatecznej decyzji poczekał do matury. Dodał, że kluczowa była dla niego modlitwa, w której prosił o rozeznanie swojej drogi życiowej i tak się stało.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu kształci się teraz 49 kleryków.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution