101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Świętokrzyskiem powstaną gospodarstwa opiekuńcze

Data publikacji: 02.10.2017 15:00
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

04.07.2017 Lubania. Gospodarstwo agroturystyczne "Różane Wzgórze".
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

W Świętokrzyskiem, podobnie jak w innych regionach Polski, rozwinie się nowa forma udzielania wsparcia osobom starszym i wykluczonym społecznie. Odpowiedź na potrzeby seniorów to jednocześnie sposób na dodatkowe zarobki dla rolników.

- Gospodarstwa opiekuńcze z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Holandii, Niemczech i Austrii. Ta idea może być w przyszłości szansą rozwoju dla wielu polskich gospodarstw - ocenia Konrad Stępnik z krakowskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, który jest odpowiedzialny za wdrożenie tego projektu w naszym kraju.

Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że w każdym województwie powstanie od kilku do kilkunastu gospodarstw opiekuńczych, łączących pracę w rolnictwie z opieką nad osobami starszymi. Dziś w Kielcach, z przedstawicielami Centrum w Brwinowie i Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach spotkali się samorządowcy z regionu, aby zapoznać się z założeniami idei gospodarstw opiekuńczych.

- Samorządy są naturalnym partnerem tego przedsięwzięcia - uważa Konrad Stępnik.   

Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Problem starzenia się ludzi na wsi do tej pory nie był u nas podejmowany.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions