101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ministerstwo dofinansuje mauzoleum i muzeum

Data publikacji: 02.10.2017 16:15
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa dotycząca projektów w Wiślicy i Michniowie. Na zdjęciu : Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Mariusz Masny - dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Adam Jarubas - Marszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz Karol Kaczmarski - prezes zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Kielce. 02.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Znamy szczegóły dwóch ważnych projektów kulturalnych w województwie świętokrzyskim. Mowa o Mauzoleum w Michniowie oraz Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Do regionu wpłynie 25 milionów złotych dofinansowania na modernizację tych dwóch obiektów. Dotację przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O finansowym wsparciu decydowało kilka czynników.

- Jakość tych aplikacji znalazła odzwierciedlenie w rozstrzygnięciach. Nasze dwa projekty zostały bardzo wysoko ocenione przez ekspertów i dzisiaj możemy się z tego cieszyć - powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwotnie odrzuciło projekt dofinansowania modernizacji muzeum w Wiślicy przygotowany przez Muzeum Narodowe. Decyzję uzasadniano niedopełnieniem wszystkich formalności. Skuteczne okazało się dopiero odwołanie złożone przez Muzeum.

Dyrektor placówki Robert Kotowski informuje, że projekt przebudowy Muzeum Archeologicznego w Wiślicy to koszt ponad 18 mln zł. W jego ramach będzie odtwarzany pawilon archeologiczny. Będzie to nowoczesna bryła, która z jednej strony zabezpieczy znajdujące się tam relikty, a z drugiej będzie tworzyć nową przestrzeń muzealną.

- Decyzja na etapie projektu była dość kontrowersyjna, ale ostatecznie zostało udokumentowane, że jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie - powiedział Robert Kotowski. W tej chwili Muzeum Narodowe, po podpisaniu umowy z parafią w Wiślicy, przez 15 lat będzie dzierżawić teren, który będzie spełniał funkcje muzealne.

Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, informuje z kolei, że Mauzoleum w Michniowie niebawem przygotuje przetarg na urządzenie ekspozycji stałej.

- Zespoły, które zajmują się merytoryczną zawartością wystawy już nad tym tematem pracują. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w 2019 roku ten obiekt udostępnimy zwiedzającym - zaznaczył Mariusz Masny.

W całej Polsce będą realizowane 42 projekty, które zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution