101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ujawnił dane chronione. Proces starosty już w listopadzie [AKTUALIZACJA]

Data publikacji: 03.10.2017 14:48 / Data aktualizacji: 03.10.2017 16:41
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

24.04.2016 Opatów. Bogusław W.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

2 listopada, w Sądzie Rejonowym w Opatowie rozpocznie się proces starosty opatowskiego Bogusława W. z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mężczyzna jest oskarżony o ujawnienie osobom nieuprawnionym danych chronionych. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Staszowie.

Zarzut dotyczy zdarzenia, do którego doszło podczas sesji Rady Powiatu 22 sierpnia ubiegłego roku. Starosta odczytał wówczas protokół z kontroli miejscowego szpitala, dokonywanej przez konsultanta wojewódzkiego z dziedziny położnictwa i ginekologii. Raport zawierał dane dotyczące choroby pacjentki, które nie powinny zostać publicznie ujawnione. Była tam m. in. informacja o miejscu zameldowania oraz zabiegach, które przechodziła w szpitalu. Starosta, jako funkcjonariusz publiczny miał do nich dostęp, jednak nie powinien ich ujawniać. Naraził przez to na szkodę prawnie chroniony interes pacjentki i jej najbliższych.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez starostę złożyli: poseł PiS Anna Krupka i radny powiatowy tej partii Tomasz Staniek. Bogusław W. nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawdzają także, czy starosta opatowski nie przekroczył swoich uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy kilku przetargach. Chodzi o zakup nowego samochodu dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulejowie, wybór kancelarii prawnej obsługującej instytucje powiatowe i wybór wykonawcy rozbudowy DPS w Suchodółce.

Jak informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, śledczy zebrali już materiał dowodowy i dokonali jego analizy. Decyzja dotycząca dalszych kroków w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w październiku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution