101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kuratorium ogranicza liczbę uczniów z gwarantowanym miejscem w liceum

Data publikacji: 03.10.2017 17:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dzień Otwarty w II LO im. Jana Śniadeckiego
Kielce. 03.06.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dużo trudniej będzie w tym roku zostać laureatem konkursów przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Jak mówi Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator - spowodowane jest to ograniczeniem przez urząd liczby laureatów. A to oni mają możliwość wybierania liceum, w którym będą kontynuować naukę. Tomasz Pleban przyznaje, że zmian w porównaniu z ubiegłoroczną edycją konkursów jest dość dużo.

- Jedną z najważniejszych jest mniejsza liczba laureatów. Chodzi o to, żeby podnieść prestiż konkursu, stąd idea jest taka, by z każdego przedmiotu laureatów było około 15. W ubiegłych latach w najpopularniejszych konkursach było czasem ponad 20 uczniów - mówi Tomasz Pleban.

W ubiegłorocznej edycji konkursów było 294 laureatów z gimnazjów, w tym roku szkolnym ma być ich około 100 mniej. Tomasz Pleban przyznaje, że na zbyt dużą liczbę osób mających prawo wybrać dowolną szkołę, skarżyli się dyrektorzy najlepszych liceów w województwie.

W przypadku przedmiotów konkursowych zmian jest mniej. W gimnazjach konkursy obejmą te same dziedziny, co przed rokiem - w sumie będzie ich dwanaście, natomiast w szkołach podstawowych nie będzie już konkursu z przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Ale, jak mówi Tomasz Pleban, najstarsi uczniowie z podstawówki oprócz startu w konkursie na swoim poziomie edukacyjnym, mogą zdecydować się na rywalizację w konkursach dla gimnazjalistów.

- Takie prawo będą mieli uczniowie klas siódmych. Czy z niego skorzystają, nie wiadomo, bo będą mieli swoje konkursy. Zależy nam na tym, by w okresie przejściowym reformy edukacji, kiedy gimnazja ciągle jeszcze istnieją, rozwijać kompetencje uczniów z tych przedmiotów, z których będzie egzamin na koniec ósmej klasy. W przyszłości szkoły podstawowe przejmą  wszystkie konkursy - zapowiada wicekurator.

W najbliższych dniach kuratorium poda terminy konkursów przedmiotowych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution