101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Jak dobrze spakować tornister?

Data publikacji: 03.10.2017 17:29
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Wojciech Kiebzak
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Od wielu lat w Polsce toczy się dyskusja na temat zbyt ciężkich tornistrów. W jakim stopniu ważące po kilka kilogramów plecaki mogą wpływać na wady postawy u dzieci rozmawiamy z doktorem Wojciechem Kiebzakiem – konsultantem wojewódzkim w dziedzinie rehabilitacji.

Panie doktorze tornistry dzieci ważą za dużo. To powszechna opinia.

To jest wieloletni problem. Na wstępie chcę jednak uspokoić, że sprawa nie wygląda najgorzej. Co ważne istnieją także uregulowania prawne, które wyraźnie mówią ile mogą ważyć plecaki szkolne. Po 2000 roku pojawiła się decyzja (zmodyfikowana w 2009 roku), która wyraźnie mówi, że tornister nie może ważyć więcej niż 10% ciężaru ciała dziecka do 13 roku życia oraz 15% u dzieci powyżej 13 lat. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne podkreśla, że tornister nie powinien ważyć więcej niż 10 kilogramów. Nasze analizy jakie prowadziliśmy na grupie 10 tysięcy dzieci z klas 1-6 pokazują, że ogólnie nie jest źle. Średnio tornistry dzieci 7-letnich ważą około 3,5 kilograma. Najcięższe noszą dzieci 10-letnie. Ich plecaki ważą około 5 kilogramów. Weźmy pod uwagę ,że czas przez jaki dzieci noszą tornistry także nie jest zbyt długi. 

Jak należy dobrze spakować tornister?

Najważniejsze jest właściwe układanie rzeczy w plecaku. Zastanówmy się także czy zeszyty, które dzieci noszą do szkoły muszą być 80 kartkowe i w dodatku w grubych, ciężkich oprawach. Może warto nosić cienkie zeszyty. Dobrym rozwiązaniem jest także pozostawianie ciężkich książek w domu, a do szkoły zabieranie tylko potrzebnych na lekcje skserowanych kartek. Pamiętajmy też, by równomiernie rozkładać ciężar.

Jak powinien być tornister?

Na pewno lekki. Ramiona powinny mieć około 4 centymetrów szerokości. Ważne jest, by plecy były sztywne. Istotna jest regulacje uchwytów. Tornister powinien opierać się na plecach.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution