101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Radość i obawy - inauguracja roku akademickiego na Politechnice Świętokrzyskiej

Data publikacji: 04.10.2017 19:28
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

04.10.2017 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Rozpoczęcie roku akademickiego. Immatrykulacji dokonuje rektor Wiesław Trąmpczyński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reforma nauki i szkolnictwa wyższego zdominowała inaugurację roku akademickiego w Politechnice Świętokrzyskiej. Rektor profesor Wiesław Trąmpczyński, w swoim przemówieniu nie ukrywał, że ubiegły rok dla kieleckiej uczelni był trudny finansowo, bowiem uczelnia otrzymała dotację o 5 procent niższą. Związane to było ze zmianami algorytmu finansowania, przez resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Profesor Trąmpczyński podkreślał, że mimo trudności udało się nawiązać szereg kontaktów z przemysłem, co powinno zaowocować w najbliższych latach wieloma nowymi projektami badawczymi. A najbliższy rok akademicki również może być dla Politechniki Świętokrzyskiej trudny, bowiem uczelnie w Polsce przygotowują się do dużej reformy.

04.10.2017 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Rozpoczęcie roku akademickiego. Rektor Wiesław TrąmpczyńskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- W nowej strukturze, którą zapowiada premier jest duży nacisk na badania naukowe, na jakość kształcenia. Obawiam się, że będzie nam bardzo ciężko rywalizować z najsilniejszymi ośrodkami akademickimi. A od tego zależy finansowanie, ale też możliwość kształcenia, możliwość rozwoju naukowego – mówił Wiesław Trąmpczyński.

04.10.2017 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Rozpoczęcie roku akademickiego. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław GowinFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Studentów i pracowników kieleckiej uczelni uspokajał obecny na inauguracji Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreślał, że resort przygotowuje dodatkowe źródła finansowania również dla uczelni regionalnych. Zapewniał też, że w najbliższym roku o 2 miliardy zwiększą się nakłady na naukę. Premier Jarosław Gowin przypomniał, że ma rodzinne związki z Politechniką Świętokrzyską, bo w latach siedemdziesiątych pracował w Kielcach jego brat.

Tradycyjnie podczas inauguracji roku akademickiego miała miejsce immatrykulacja. W poczet nowych studentów oficjalnie zostali przyjęci między innymi Grzegorz Banasik oraz Izabela Szlufik. Jak mówili żacy z pierwszego roku, ukończenie Politechniki Świętokrzyskiej daje duże szanse na znalezienie dobrej pracy.

Politechnika Świętokrzyska planuje w nadchodzącym roku akademickim rozpocząć dużą inwestycję. To budowa kompleksu laboratoryjnego CENWIS. Pod tą nazwą kryje się Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. W budynku znajdzie się 12 nowoczesnych laboratoriów, które będą prowadziły badania na potrzeby szpitali i przedsiębiorstw z naszego województwa. Projekt został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego. Koszt tej inwestycji to około 80 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution