101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sandomierz z biblioteką naukową

Data publikacji: 05.10.2017 10:49
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

141. dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu ksiądz Piotr Tylec w nowo otwartym Zakładzie Naukowym im. ks. Andrzeja Wyrzykowskiego
Sandomierz. 04.10.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu otrzymała tytuł biblioteki naukowej. Taką decyzję podjął minister kultury, po zapoznaniu się z pozytywną opinią Krajowej Rady Bibliotecznej. Jak powiedział ks. Piotr Tylec, dyrektor sandomierskiej Biblioteki Diecezjalnej, nowy status książnicy otwiera wiele możliwości zdobywania pieniędzy na renowację zbiorów. Niektóre projekty przygotowane są specjalnie dla bibliotek naukowych i dla sandomierskiej placówki były do tej pory niedostępne.

Najcenniejszym skarbem Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu jest rękopis „Bogurodzicy” - jeden z czterech znajdujących się w Polsce. Pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Ponadto, książnica ma prawie 500 inkunabułów, czyli najwcześniejszych druków, powstałych do 1500 roku, jest tam także około 20 tysięcy starodruków, a więc książek wydanych przed 1800 rokiem.

141. dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu ksiądz Piotr Tylec w nowo otwartym Zakładzie Naukowym im. ks. Andrzeja WyrzykowskiegoSandomierz. 04.10.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Kilka dni temu otwarty został w Bibliotece Zakład Naukowy im. ks. Andrzeja Wyrzykowskiego. Jest tam czytelnia dostępna nie tylko dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, ale także dla osób świeckich. Są w niej encyklopedie, książki z dziedziny literatury, filozofii i teologii, jest też odrębny dział dotyczący Ziemi Sandomierskiej.

Biblioteka Diecezjalna starając się o status biblioteki naukowej musiała spełnić kilka warunków, m.in. wykazać się posiadaniem co najmniej jednego specjalistycznego zbioru książek, zatrudniać co najmniej jednego pracownika z tytułem naukowym, mieć warunki pozwalające na poszerzanie horyzontów myślowych, czyli m.in. czytelnię oraz miejsce do prowadzenia badań naukowych.

Status biblioteki naukowej mają z urzędu wszystkie biblioteki uniwersyteckie, a także m.in. Biblioteka Sejmowa i Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions