101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Prawie cztery tysiące złotych dla kilkuset uczniów z regionu

Data publikacji: 05.10.2017 12:43
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pieniądze
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prawie 580 uczniów z województwa świętokrzyskiego dostanie w tym roku szkolnym stypendia unijne, przyznawane przez Urząd Marszałkowski. Każdy stypendysta otrzyma jednorazowo 3800 zł. Ze wsparcia mogą skorzystać uczniowie gimnazjów, liceów i szkół zawodowych, którzy uczą się przynajmniej w drugiej klasie. Liczą się zdolności, pasje i osiągnięcia kandydatów oraz trudna sytuacja materialna ich rodzin.

Każdy stypendysta jest objęty indywidualnym programem rozwoju. Ma w szkole swojego opiekuna-nauczyciela, który wyznacza mu np. dodatkowe zajęcia z przedmiotów, w których jest szczególnie uzdolniony.

W ubiegłym roku szkolnym, w kieleckim „Plastyku” ze stypendiów skorzystało 8 uczniów. W każdym przypadku to były dobrze zainwestowane pieniądze. Pieniądze dostała m.in. tegoroczna maturzystka Angelika Walas. Kupiła za nie m.in. dobrej jakości aparat, który był jej potrzebny m.in. na zajęcia z fotografii i filmu. Część stypendium przeznaczyła też na materiały do złoceń, co pozwoliło jej na poznanie nowych technik. Dzięki temu ma większe doświadczenie i z większą pewnością siebie będzie się ubiegać o miejsce na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych.

W tym roku, większość pieniędzy trafi do uczniów szkół zawodowych, w tym artystycznych, którzy otrzymają 320 z 580 stypendiów.

- To dobra wiadomość dla wielu uczniów, bo nauka w szkole artystycznej nie jest tania – przyznaje dyrektor kieleckiego "Plastyka" Maria Kowalczyk.

Szkoła zapewnia materiały na realizację prac w ramach specjalizacji. Jednak uczniowie muszą sami zdobyć materiały do przedmiotów ogólnoplastycznych.

- Nie każdy może mieć na tyle dużo farb, kartonów, by móc swobodnie rozwijać talent, zamiast myśleć o tym, ile to kosztuje - dodaje Maria Kowalczyk.

Dochód na członka rodziny stypendysty nie może przekroczyć 1348 zł. Oceniana jest też średnia ze wszystkich przedmiotów, osiągnięta w minionym roku szkolnym. Dla gimnazjum jest to 4.75, dla liceów 4.5, dla szkół zawodowych 4.0, a dla techników i szkół artystycznych 4.3. Premiowani są też laureaci olimpiad i konkursów przedmiotowych.

Wnioski o unijne stypendia można składać od 12 października do 10 listopada. W sumie w tym roku przeznaczono na ten cel ponad 3 miliony złotych. Unijny program stypendialny będzie realizowany w województwie świętokrzyskim do 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions