101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Są pieniądze na remont sandomierskiej katedry

Data publikacji: 05.10.2017 14:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Konferencja prasowa przy katedrze. Od lewej: poseł Marek Kwitek,proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu ks. Zygmunt Gil i poseł Krzysztof Lipiec
Sandomierz. 05.10.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

14,5 mln złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, na wsparcie prac konserwatorskich w tej świątyni. Poinformował o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej przed katedrą - lider świętokrzyskiego PiS, poseł Krzysztof Lipiec. Dodał, że ta decyzja jest ważna dla Sandomierza i całego województwa.

- Sandomierska katedra kryje perły wczesnogotyckie, jest matką kościołów całej diecezji. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną wykorzystane najlepiej i będą świetnym prezentem na jubileusz 200-lecia Diecezji Sandomierskiej, przypadający w przyszłym roku - stwierdził parlamentarzysta.

Poseł Marek Kwitek przypomniał, że wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich w sandomierskiej katedrze był wcześniej trzykrotnie odrzucany w Urzędzie Marszałkowskim, nie otrzymując dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gdyby decyzje były pozytywne, większość zaplanowanych prac w nawie głównej byłaby już zakończona.

Proboszcz parafii katedralnej - ks. Zygmunt Gil powiedział, że jest wdzięczny ministrowi kultury oraz świętokrzyskim parlamentarzystom za pomoc w uzyskaniu tych pieniędzy. Są one konieczne do uratowania cennych polichromii Jana Bukowskiego,  znajdujących się w nawie głównej. Ubytki są bardzo duże, odpada tynk ze ścian i  sklepienia. Prace konserwatorskie będą polegać na odnowieniu malowideł, ich odpowiednim wzmocnieniu i zabezpieczeniu na kolejne lata. Wkład własny katedry do tego projektu wyniesie niecałe 3,5 mln zł.

Konserwacja zabytków  rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku. Kilka lat temu, w bazylice katedralnej w Sandomierzu przeprowadzono konserwację prezbiterium. Pieniądze na ten cel pochodziły z funduszy norweskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions