101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Połączenie uczelni szansą na silny ośrodek akademicki w Kielcach

Data publikacji: 05.10.2017 15:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wicepremier Jarosław Gowin minister nauki i szkolnictwa wyższego w Radiu Kielce
Kielce. 04.10.2017 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Kieleckie uczelnie, pod względem naukowym nie są w stanie rywalizować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w kraju – przyznaje Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Premier uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego zarówno Politechniki Świętokrzyskiej jak i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Przedstawiał założenia reformy nauki i szkolnictwa wyższego, którą przygotowuje jego resort. Mają one poprawić jakość polskich szkół wyższych, które docelowo mają zostać podzielone na uczelnie zawodowe, koncentrujące się na kształceniu studentów oraz na uczelnie akademickie, gdzie większą rolę będą odgrywały badania naukowe. Z tych ostatnich w konkursie mają zostać wyłonione uczelnie badawcze, które będą otrzymywały znacznie więcej pieniędzy, a ich głównym zadaniem będzie działalność naukowa.

Jarosław Gowin zapewnia, że reforma nie odbije się negatywnie na mniejszych ośrodkach akademickich, takich jak Kielce. Choć może wymusić duże zmiany strukturalne w uczelniach. - Ja bym sobie życzył, żeby Kielce stały się silnym ośrodkiem akademickim. Żeby było to możliwe, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego powinny zacieśniać współpracę, na przykład wykorzystując zapisy nowej ustawy i tworząc uczelnię federacyjną. Mogą też się skonsolidować w jeden ośrodek akademicki – mówi wicepremier.

Zdaniem premiera, uczelnia która powstałaby z połączenia UJK i Politechniki powinna skoncentrować się przede wszystkim na dobrym kształceniu studentów. Jarosław Gowin liczy, że na początku przyszłego roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez Sejm oraz podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak część parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości krytykuje reformę. Ryszard Terlecki, wicemarszałek i przewodniczący klubu parlamentarnego PiS stwierdził, że projekt ustawy, nie był znany przez partię rządzącą.

Jarosław Gowin zaskoczył również polityków PiS, prezentując kilka dni temu Jadwigę Emilewicz, jako kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa. Jednak w rozmowie z Radiem Kielce zapewnia, że żadnego rozłamu między Polską Razem, a Prawem i Sprawiedliwością nie ma, a Jadwiga Emilewicz jest jedynie kandydatem na kandydata. Zapowiada, że jeżeli PiS zaproponuje, by o fotel prezydenta Krakowa starała się Małgorzata Wasserman, Polska Razem ją poprze.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego jest też przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość przyjmie jego reformę. - Na ogół wszyscy boimy się reform, tymczasem praca nad tą ustawą była pozytywnie oceniona przez Komisję Europejską. Wszystkie zagadnienia szeroko konsultowaliśmy ze środowiskiem akademickim i środowisko akademickie uznało tę reformę za swoją. Wierzę, że za swoją uzna ją również klub Prawa i Sprawiedliwości – twierdzi wicepremier.

Jeżeli przewidywania Jarosława Gowina się sprawdzą, część zapisów ustawy zacznie obowiązywać już od października 2018 roku. Kolejne, jak na przykład nowe zasady parametryzacji uczelni wejść mają w życie nieco później.

Posłuchaj wywiadu Daniela Lenarta z wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions