101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ustawa dekomunizacyjna: większość nazw ulic zmieniona, ale nie wszystkie

Data publikacji: 05.10.2017 17:44
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Samorządy w województwie świętokrzyskim zmieniły nazwy 46 ulic, które propagowały ustroje totalitarne, w tym komunizm. W związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej, gminy miały na to czas do 2 września. Większość nazw została zmieniona, jednak dla 17 ulic dotychczas nie przygotowano uchwał zmieniających.

Trzy takie ulice nadal znajdują się w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także np. w Jędrzejowie, Kazimierzy-Wielkiej, Chęcinach, Opatowie, Sandomierzu i w Kielcach. Do grudnia te nazwy zostaną zmienione zarządzeniem zastępczym wojewody - informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Są to np. ulice: Armii Ludowej, działacza komunistycznego Bruno Jasieńskiego lub 16 stycznia 1945 roku. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie dyrektorów biur prawnych urzędów wojewódzkich z całego kraju, na którym określone zostaną spójne zasady wprowadzania zmian.

Wojewoda dodaje, że zmianami są też zainteresowani mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, którzy sami zgłaszają do urzędu przykłady ulic, których nazwy nadal nawiązują do komunizmu.
Trzy gminy w województwie świętokrzyskim chciały zostawić dotychczasową nazwę, zmieniając jedynie jej uzasadnienie. Taka sytuacja dotyczyła Nowej Słupi, Skarżyska-Kamiennej i Końskich. W przypadku Rudek w gminie Nowa Słupia, Instytut Pamięci Narodowej nie zgodził się na pozostawienie nazwy "22 Lipca". Została już zmieniona na "Pocztową".

Natomiast w Skarżysku-Kamiennej IPN zgodził się na pozostawienie nazwy "17 Stycznia". Teraz nawiązuje ona do Bitwy pod Iłżą z 1864 roku, zamiast do wkroczenia do miasta Armii Czerwonej. IPN nie podjął jeszcze decyzji w sprawie Końskich. Tam po zmianie uzasadnienia ulica 16 Stycznia miałaby się odnosić do powstania rządu Ignacego Paderewskiego w 1919 roku, zamiast do wkroczenia Armii Czerwonej w 1945 roku.

Ulice, które nadal wymagają zmiany nazwy

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution