101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rocznica mordu na Żydach w Ostrowcu

Data publikacji: 07.10.2017 11:29
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wystawa "Wszystkie drogi… historie Żydów ocalonych z Zagłady"
Fot. http://www.galiciajewishmuseum.org

W tym roku przypada 75. rocznica wymordowania ostrowieckich Żydów. W dniach 10-12 października 1942 roku Niemcy w ramach tzw. akcji likwidacyjnej wywieźli do obozu w Treblince około 10 tysięcy osób na natychmiastową śmierć w komorach gazowych.

Stowarzyszenie Kulturotwórcze "Nie z tej bajki" wraz z Muzeum Żydowskim Galicja, w dniach 7-18 października organizuje cykl wydarzeń dotyczących historii i kultury polskich Żydów. W ramach „Mobilnej Przestrzeni Kultury” będzie można obejrzeć wystawę "Wszystkie drogi… historie Żydów ocalonych z Zagłady". Jej wernisaż rozpocznie obchody rocznicowe. Tytuł nawiązuje do wiersza żydowskiej poetki Rajzly Żychlińskiej "Bóg zakrył swoją twarz".

W kolejnych dniach zaplanowano warsztaty. Młodzież będzie tworzyła wystawę ukazującą złożoność żydowskiej historii i kultury. Dorośli poznają alfabet hebrajski i symboliczne znaczenie jego liter oraz tajniki pracy sofera – kopisty przepisującego święte zwoje Tory. Będą mogli również poćwiczyć pisanie hebrajskich liter. Będzie także spacer śladami ostrowieckich Żydów.

Wystawa i warsztaty odbędą się w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza, wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00.

Projekt "Mobilna przestrzeń kultury II” to kontynuacja projektu realizowanego w 2015 roku przez Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa. Projekt zakłada przygotowanie mobilnej oferty kulturalno-edukacyjnej związanej z dziedzictwem żydowskim i zrealizowanie cyklu 12 wydarzeń (wystawy, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe, koncerty) w wybranych 4 miejscowościach (Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w woj. świętokrzyskim i Biecz, Zator w woj. małopolskim).

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution