101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Starachowice na nowo poznają Brata Alberta

Data publikacji: 08.10.2017 21:27
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Kultura
Komentarze

Starachowice. Jerzy Trela podczas spektaklu "Być dobrym jak chleb"
Starachowice. 08.10.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Spektakl "Być dobrym jak chleb" odbył się starachowickim kościele świętego Brata Alberta. Przedstawienie oparte jest na oryginalnych tekstach Adama Chmielowskiego, późniejszego Brata Alberta, które zawarte zostały w listach do rodziny, przyjaciół, współbraci zakonnych i sióstr.

Jak podkreśliła Anna Drela autorka scenariusza, teksty te ukazują przemianę duchową Adama Chmielowskiego z artysty malarza w zakonnika Brata Alberta - społecznika, twórcę i prekursora opieki społecznej.

Jak podkreślił kierownik artystyczny festiwalu Robert Grudzień koncert nawiązywał do przypadającego obecnie Roku św. Brata Alberta obchodzonego w Polsce jak i wśród Polonii zagranicznej w 100. rocznicę śmierci artysty. „Być dobrym jak chleb” - to najważniejsze przesłanie Brata Alberta. Dzieląc się z innymi chlebem i samemu będąc dobrym, czynimy dobro, które owocuje. - Odkrywamy też na nowo świętego Brata Alberta jako znakomitego malarza swojej epoki - dodał Robert Grudzień

W spektaklu wystąpili aktorzy: Jerzy Trela i Wojciech Trela, zaśpiewała Sylwia Strugińska (sopran), a na organach i fortepianie zagrał Robert Grudzień. Starachowicka publiczność, która przybyła na spektakl, gromkimi brawami podziękowała artystom za wyjątkowe teksty oraz muzykę.

Spektakl odbył się w ramach XXVIII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego. Za tydzień w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Starachowicach odbędzie się koncert Magdaleny Idzik i Romualda Szlaużysa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution