101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ruszyła kampania "Pola Nadziei". Ma uwrażliwić młodzież na cierpienie innych

Data publikacji: 10.10.2017 07:21 / Data aktualizacji: 10.10.2017 15:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pola Nadziei  msza święta w kaplicy Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty przy ulicy Mieszka I

"Pola Nadziei" - msza święta w kaplicy Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty przy ulicy Mieszka I
Kielce. 10.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczęła kampanię „Pola Nadziei”. Jej celem jest szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjów. Symbolem kampanii jest żółty żonkil, który zasadzony jesienią, rozkwita wiosną i jest rozdawany podczas kwest wśród darczyńców, przypomniał podczas uroczystości ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

- Widzimy jak z roku na rok zmienia się postrzeganie kampanii „Pola Nadziei”. Pierwsze akcje były związane z pozyskaniem pieniędzy na wybudowanie hospicjum. Teraz placówka już funkcjonuje, ale nieustannie potrzebny jest sprzęt medyczny, który systematycznie się zużywa, także leki, środki higieniczne, czy nawet pościel – wymienia ksiądz Krzysztof Banasik.

Siostra Stanisław Kasińska od prawie trzech lat jest wolontariuszką w hospicjum. Jak mówi, jej praca w tej placówce ma szczególny charakter. - Przede wszystkim polega na nawiązaniu kontaktu, przyjaznych relacji z pacjentem, bardzo często ciężko chorą osobą. Staramy się również ich także rozbawić, organizujemy np. koncerty- opisuje.

Pacjentką hospicjum na osiedlu Czarnów od ponad roku jest Helena Cedro. - Wolontariusze i cały personel jest bardzo miły, przyjazny i serdeczny w stosunku do nas. Mamy tu dobrą opiekę – chwali Helena Cedro.

Podczas kampanii „Pola Nadziei”, w szkołach będą prowadzane konkursy plastyczne i literackie o tematyce hospicyjnej, organizowane będą również spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz kiermasze i koncerty. Natomiast na wiosnę odbędzie się kwesta na rzecz stacjonarnego hospicjum.

Czy przez kilka lat kampanii udało się zmienić podejście społeczeństwa do idei hospicyjnej? O to pytać będziemy w środowej Rozmowie Dnia księdza Stanisława Słowika, dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Początek programu o godz. 8.30.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution