101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Poznawali losy ofiar obozów koncentracyjnych. Niektóre są szokujące

Data publikacji: 10.10.2017 11:51
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.12.2016 Kielce. Przystanek Historia. Warsztaty "Kiedy człowiek był tylko numerem”
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ponad 30 – osobowa grupa uczniów świętokrzyskich szkół - finalistów konkursu poświęconego kaźni Polaków w niemieckich obozach jenieckich i koncentracyjnych wyjechała na wycieczkę historyczną do Niemiec. Podczas konkursu trzeba było przygotować pracę pisemną lub multimedialną, a rywalizacja miała skłonić młodych ludzi do zainteresowania historią obozów i poznania losów ich ofiar.

W konkursie zwyciężył Kamil Zarychta z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, który nakręcił film ”Zabrane lata młodości”, opisujący autentyczne przeżycia kielczanki Alicji Fojcik. Za działalność w Armii Krajowej była więziona w Kielcach, a później trafiła do obozów Ravensbruck i Bergen-Belsen. Dzięki filmowi odnalazła członka swojej rodziny. Dotychczas myślała, że wszyscy z jej bliskich nie żyją.

Z kolei Wiktor Filipowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim dotarł do Zbigniewa Lisowskiego byłego więźnia Auschwitz Birkenau. Młody człowiek poznał poruszającą opowieść o realiach obozowego życia. Zbigniew Lisowski spotkał w obozie m.in. swojego ojca, którego tam widział po raz ostatni.

Andrzej Kubera - nauczyciel historii w V LO im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach podkreśla, że konkurs pozwolił uczniom nieco inaczej spojrzeć na historię. Młodzież uświadamia sobie, że to co działo się podczas II wojny światowej mogło dotyczyć ich bliskich. Dlatego pamięć o tym jest bardzo ważna.

Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że był to bardzo ważny aspekt poznawania historii. Tym bardziej, że młodzież nie do końca zdawała sobie sprawę ze skali tego, co działo się w obozach.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzą m.in. były niemiecki obóz koncentracyjny Sachsenhausen w Oranienburgu, gdzie złożą kwiaty pod pomnikiem generała Stefana Roweckiego „Grota”, a także Muzeum Topografii Terroru w Berlinie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions