101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Organy jak nowe. Gruntowny remont instrumentu w sandomierskim kościele

Data publikacji: 10.10.2017 12:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Remont i konserwacja XIX-wiecznych organów w kościele św. Ducha w Sandomierzu
Sandomierz. 10.10.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Rozpoczęła się renowacja XIX-wiecznych organów w kościele św. Ducha w Sandomierzu. Instrument i jego obudowa pochodzą z 1842 roku. Ostatni raz były remontowane w latach '60 ubiegłego wieku.

Małgorzata Osełka konserwator dzieł sztuki z Kielc opisuje, że szafie organowej zostanie przywrócony pierwotny wygląd. Będzie mieć niebieski kolor, nawiązujący do wystroju wnętrza, ponadto odsłonięte zostaną detale polichromowane. To m. in. aniołki, wizerunek oka opatrzności i ornamenty. Odsłonięte zostaną też dwie inskrypcje. Jedna z nich mówi o fundatorach organów, którymi byli mieszkańcy obwodu sandomierskiego.  

Małgorzata Osełka dodaje, że po wykonaniu wszystkich prac, efekt wizualny będzie diametralnie różny niż dotychczas. Obecnie widać było z dołu tylko czarną bryłę obudowy organów bez detali i ozdób, które zostały zasłonięte. Jedynym elementem wystroju był dość bogaty ażur. W trakcie prac odnowiona zostanie także drewniana balustrada oraz sam instrument.

Jak informuje organmistrz Grzegorz Stawowy, główne podzespoły organów, m. in. wiatrownica, miech, klapy i sprężyny przejdą gruntowny przegląd. Dokonana zostanie weryfikacja piszczałek. Jedna z nich zostanie zrekonstruowana, ze względu na zły stan, druga musi być uzupełniona. Organy zostaną nastrojone i oczyszczone.

Prace potrwają do końca listopada. Ks. Bogusław Pitucha rektor kościoła św. Ducha informuje, że renowacja jest możliwa, dzięki dotacji z ministerstwa kultury, w wysokości 75 tysięcy złotych. Całość będzie kosztować ponad 200 tysięcy złotych. Resztę pieniędzy przekazują sponsorzy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions