101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Za dwa lata ekspresowo do Warszawy

Data publikacji: 10.10.2017 14:51
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Podpisanie umowy związanej z wykonaniem Trasy S7 ze Skarżyska do granic Województw Świętokrzyskiego i Mazowieckiego. Na zdjęciu Marcin Niewadził - zastępca dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych, Dariusz Demaniuk - wykonawca firmy Budimex, Krzysztof Strzelczyk - dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski
Kielce. 10.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Podróż z Kielc do Warszawy za dwa lata będzie zdecydowanie krótsza. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy budowie ostatniego odcinka trasy S7 od Skarżyska do granic województwa.

Dzisiaj przedstawiciele kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zawarli z firmą Budimex kontrakt na wykonanie prac o wartości prawie 260 milionów złotych.

Odcinek od granicy Mazowsza do Skarżyska będzie miał prawie 8 kilometrów. Skomunikuje 50-kilometrową część drogi ekspresowej S7 od Chęcin przez Kielce do Skarżyska z gotowym odcinkiem rozpoczynającym się u granic województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Ta 20 kilometrowa droga kończy się na przedmieściach Radomia. W budowie jest obwodnica tego miasta, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Dariusz Demaniuk z firmy Budimex informuje, że roboty przygotowawcze rozpoczną się niezwłocznie po przekazaniu placu budowy. Drogowcy wykonają drogi technologiczne i pierwsze prace ziemne. Dodatkowo przed okresem lęgowym będzie konieczne wycięcie drzew i krzewów znajdujących się w miejscu przebiegu trasy.

Przygotowaniu inwestycji towarzyszyły protesty ekologów. Jacek Bojarowicz z GDDiKA informuje, że dyrekcja ma wszystkie niezbędne decyzje dotyczące budowy drogi. Mimo to zdecydowano się wystąpić o dodatkowy alternatywny przebieg trasy w miejscu występowania rzadkiego gatunku motyla.

- Przeprojektowaliśmy dwa kilometry drogi, zmieniliśmy lokalizacje i geometrię węzła komunikacyjnego. Pozwoliło to zwolnić ponad 8 hektarów łąk, na których zdaniem ekologów żyje cenny gatunkowo motyl - stwierdził drogowiec.

Przygotowanie trasy ekspresowej S7 w województwie świętokrzyskim jest bardzo zaawansowane. Opóźnia się jedynie budowa „siódemki” od Chęcin do Jędrzejowa. Pierwotnie budowa miała zostać zakończona w tym roku, ale realny termin oddania budowy to drugi kwartał 2018 roku.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, stwierdziła, że ukończenie budowy będzie miało kluczowe znaczenie dla naszego województwa. Nie tylko dlatego, że będziemy podróżować szybciej i bezpieczniej. Dodatkowo ukończenie inwestycji będzie bardzo istotne w kontekście budowy w Kielcach siedziby Głównego Urzędu Miar.

Odcinek drogi ekspresowej S7 Skarżysko - granica województwa świętokrzyskiego z mazowieckim będzie biegł po zachodniej stronie istniejącej drogi krajowej numer 7. W początkowym i końcowym fragmencie inwestycji zaplanowano dwa węzły: Skarżysko Centrum i Skarżysko Północ.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution