101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szachy szansą na dobry wynik matury z matematyki?

Data publikacji: 11.10.2017 17:44
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zajęcia z gry w szachy na Wydziale Matematyczno  Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Zajęcia z gry w szachy na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Kielce. 11.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak wykorzystać grę w szachy w szkole, by dziecko nauczyło się logicznego myślenia, planowania i analizowania swoich błędów? Dowiedzą się tego nauczyciele biorący udział w Świętokrzyskiej Szkole Edukacji Szachowej, która dziś oficjalnie rozpoczęła działanie.

To cykl szkoleń i warsztatów przygotowanych przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jacek Wołowiec, dyrektor centrum podkreśla, że wpływu szachów na poprawę umiejętności matematycznych nie sposób przecenić.

- Badania amerykańskie potwierdzają, że gra w szachy rozwija intelektualnie dzieci. Dlatego chcemy stworzyć warunki do tego, żeby w naszych szkołach szachy były wykorzystywane podczas normalnych zajęć lekcyjnych. Naszym marzeniem jest, żeby w każdej szkole powstały koła szachowe - mówi Jacek Wołowiec.

Naukę gry w szachy do nowej podstawy programowej wprowadziła Anna Zalewska, minister edukacji. Razem z nowymi zajęciami z programowania mają one zwiększyć zdolności matematyczne uczniów. Doświadczenia tych szkół, które od lat uczą najmłodszych uczniów gry w szachy, potwierdzają tę tezę.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim dzieci poznają zasady obowiązujące na szachownicy już od 2013 roku. Paweł Pietrzykowski, zastępca dyrektora placówki twierdzi, że wyraźnie poprawiło to wyniki w nauce nie tylko matematyki.

- Nauka dzieci w klasa 0-3 polega na zabawie. Żeby one wiedziały, jak się poruszać po szachownicy, jakie znaczenie ma król, jakie znaczenie ma hetman. Najważniejsze, to odpowiednio zachęcić dziecko do gry, bo zniechęcić jest bardzo łatwo. Dziecko, które gra w szachy potrafi się skoncentrować, wyciszyć, potrafi analizować. Przekłada się to później na tradycyjną szkolną naukę - zapewnia Paweł Pietrzykowski.

W dzisiejszej konferencji inaugurującej Świętokrzyską Szkołę Edukacji Szachowej wzięło udział 200 nauczycieli ze stu placówek oświatowych w naszym województwie. W większości byli to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy konferencji dostali pomoce dydaktyczne pomagające w przygotowaniu ciekawej lekcji z wykorzystaniem szachów.

W najbliższych tygodniach będą uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach. Każda szkoła biorąca udział w programie otrzyma zestaw szachownic i zegarów, który ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution