101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Potrzebne dodatkowe pieniądze na sprzątanie miasta

Data publikacji: 12.10.2017 14:16
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Straty spowodowane nocną wichurą. Ulica Sandomierska
Kielce. 06.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dodatkowe pół miliona złotych jest potrzebne służbom miejskim na przycinanie drzew i porządkowanie zieleni w pasach drogowych w Kielcach. Wyciętych ma być kilkadziesiąt drzew, w różnych częściach miasta. W zamian, miasto wykona nasadzenia zastępcze.

Grażyna Ziętal, z wydziału usług komunalnych i zarządzania środowiskiem w kieleckim ratuszu informuje, że pieniądze, pierwotnie przeznaczone na ten cel musiały zostać wydane na inne zadania. To przede wszystkim dodatkowe koszenie traw i usuwanie drzew, zgłaszane z interwencji mieszkańców.   

Urzędniczka dodaje, że zwiększenie środków jest konieczne, ponieważ w tym roku pojawiło się wiele nieoczekiwanych wydatków. Tylko podczas ubiegłotygodniowej wichury połamanych zostało kilkadziesiąt drzew w pasach drogowych i parkach. Wśród strat jest między innymi starodrzew w pobliżu Silnicy. Po wichurze wyciętych trzeba było usunąć osiem wiekowych drzew, wśród nich kilkudziesięcioletnią brzozę, rosnąca w pobliżu ulicy biskupa Kaczmarka, którą wiatr wyrwał z ziem razem z korzeniami.

Zdaniem radnego Witolda Borowca, przesunięcie w budżecie jest konieczne. Jak mówi, od kilku lat inaczej patrzymy na zieleń w mieście - oczekujemy, aby była ona zadbana i porządna, a to wymaga pieniędzy. Dodaje, że takie zjawiska jak ostatnie wichury pokazują, że musimy więcej uwagi poświęcać drzewom, które rosną w naszym otoczeniu. - Drzewa mogą być dużym zagrożeniem i wyrządzić wiele szkód niszcząc ogrodzenia i samochody. Regulując konary oraz wycinając te drzewa, które mogą stwarzać zagrożenie dbamy o nasze bezpieczeństwo – powiedział radny.

W tym roku, zieleń miejska planuje ponadto wykonać nowe nasadzenia. W planach jest zasadzenie dodatkowych czterdziestu lip w centrum Kielc. Jak informowaliśmy, dwadzieścia drzew pojawi się w pasie zieleni przy al. IX Wieków Kielc, w pobliżu dawnego budynku archiwum oraz w pasie zieleni Al. Solidarności.  

O tym czy dodatkowe środki zostaną przekazane na sprzątanie miasta oraz porządkowanie zieleni zadecydują radni podczas sesji Rady Miasta, która odbędzie się 19 października.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions