101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Księgozbiór bp Ryczana wzbogacił bibliotekę WSD

Data publikacji: 12.10.2017 15:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zbiory z biblioteki zmarłego we wrześniu ks. bp Kazimierza Ryczana, zgodnie z jego wolą, trafiły do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Część bogatego księgozbioru, liczącego kilka tysięcy woluminów, biskup przekazał bibliotece seminaryjnej już po przejściu na emeryturę podczas swojej przeprowadzki z Domu Biskupów do mieszkania przy ulicy Czerwonego Krzyża.

Na bieżąco oddawał do seminarium także szczególnie cenne egzemplarze książek, np. z autografami ważnych autorów. Dla siebie w ostatnich latach życia zatrzymał około 1,5 tysiąca książek.

- Podstawową część zbiorów stanowiły pozycje dotyczące socjologii. Zawierają one adnotacje biskupa, które robił zawsze na oddzielnych stronicach, które także zostały dołączone i przekazane bibliotece seminaryjnej. Najcenniejszy z historycznego i naukowego punktu widzenia jest zbiór dotyczący socjologii religii. Ksiądz biskup na bieżąco uzupełniał go o wszystkie nowości wydawnicze - mówi ks. Mirosław Kowalski, kapelan biskupa.

Biskup codziennie poświęcał czas na czytanie. Wiele książek w jego bibliotece było też związanych z interpretacją Biblii. Jego ulubionym autorem był włoski teolog, kapucyn Raniero Cantalamessa, który inspirował go do kolejnych kazań.

- Obszerną część zbiorów stanowiły też pozycje związane ze świętymi, np. Janem Pawłem II. Były tam kazania, encykliki, dokumenty i książki opisujące postać Papieża. Ostatnią publikacją, liczącą ponad 1 500 stron, którą biskup analizował była księga dotycząca objawień Maryjnych - dodaje ks. Mirosław Kowalski.

Niektóre pamiątki, np. ponad stuletnią książeczkę do nabożeństwa, którą mama biskupa otrzymała podczas I Komunii Świętej, Kazimierz Ryczan ofiarował swoim przyjaciołom i bliskim współpracownikom.

- Z kolei rękopisy trafiły do Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Były to przeważnie homilie, które przez lata biskup pisał odręcznie, a potem na komputerze. Każda z pięciu teczek zawiera od 150 do 200 stronic zapisków. Co ciekawe, zachowały się także kazania, które ks. Kazimierz Ryczan, późniejszy biskup kielecki, pisał będąc duszpasterzem akademickim - informuje ks. Mirosław Kowalski.

Do Archiwum Diecezjalnego trafiły też kalendarze biskupa, które pokazują jego działalność przez 24 lata pracy w diecezji. Biskup do końca skrupulatnie zapisywał wszystkie spotkania i posługi pasterskie. Wszystkie materiały po skatalogowaniu będą dostępne dla tych, którzy będą chcieli się z nimi zapoznać.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions